بازیافت سلول‌های خورشیدی؟

بازیافت سلول‌های خورشیدی؟

سلول‌های خورشیدی برای تولید انرژی تجدید پذیر مناسب هستند ولی آیا درصورت همه گیر شدن فکر بازیافت آن هم کرده اید؟ 

آیا سلول خورشیدی قابل بازیافت است؟

سلول خورشیدی می توانند به مدت ۴۰ سال انرژی خورشیدی پاک و تجدید پذیر تولید کنند. با پایان یافتن عمر مفید یک سلول خورشیدی و یا در صورت آسیب دیده گی و از کارافتادگی آن، مواد و مصالح و انرژی استفاده شده برای تولید و ساخت آن ها از بین نمی روند. یک سیستم اروپایی بازیافت سلول های خورشیدی وجود دارد که قابلیت بازیافت تمامی تکنولوژی های سلول های خورشیدی را تضمین می‌کند.

بیشتر بخوانید: 
بررسی جامع،دونسل ازپنل های خورشیدی 

واحد های سلول خورشیدی ( تک سلول های خورشیدی ) جمع آوری و بازیافت آن ها با استفاده از بهترین روش ها صورت می گیرد.این کار در مراحل متفاوتی انجام می شود. اساس کلی بدین صورت است که سلول های خورشیدی با شبکه ای متصل به هزاران نقطه ی جمع آوری و توسط خدمات اختصاصی از سرتاسر اروپا گردآوری می‌شوند.

 
سلول خورشیدی 


تسهیلات و امکاناتی در آن قسمت ها برای بازیافت در نظر گرفته شده است. مانند این کارخانه بازیافت شیشه. ۸۰ درصد سلول های خورشیدی در انتظار بازیافت هستند تا بتوانند به عنوان مواد مصرفی جدید در تولیدات استفاده شوند. کارخانه بازیافت سلول خورشیدی در بخش تحویل باطله ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند. آن ها سپس به وسیله دستگاه به قسمت بعدی کارخانه ی بازیافت فرستاده می شوند. بعضی از آن ها با دست آزمایش شده تا از صحت جداسازی درست آن ها اطمینان حاصل شود. اداره و هماهنگی عملیات بازیافت به وسیله ی پست مرکزی صورت می‌پذیرد.

بیشتربخوانید:
مبانی حفاظتی سیستم فتوولتائیک 

انجام مراحل مختلف مخصوص با استفاده ازجداسازی و پالایش اتوماتیک مواد، به اطمینان از کیفیت آن ها کمک می‎کنند. بعضی از آن ها (مواد با کیفیت بالا) برای تولید لامپ های حساس به نور و تکنولوژی بالا استفاده می شوند و بعضی از آن ها (مواد با کیفیت پایین) برای مصارف شیمیایی استفاده می شوند، که به تکنولوژی بازیافت استفاده شده بستگی دارد. مرحله به مرحله اجزای ترکیب شده باید بیشتر و بیشتر تصفیه و پالایش شوند.

آن ها تا جایی به پالایش ادامه می دهند که مواد حاصل، دیگر قابل تخریب نباشند. این مواد بازیافت شده در موارد مختلفی مورد استفاده خواهند گرفت. تداوم دربازیافت سلول های خورشیدی تکنولوژی آن ها را پابرجا نگه می دارد و به ذخیره ی منابع و اقتصاد ما در طول سال های متمادی کمک می‌کند.

منبع: کلینیک جامع انرژی