دوربین مداربسته AHD چیست؟

دوربین مداربسته AHD چیست؟

دوربین مداربسته AHD یا AHD CCTV به زبان انگلیسی Analog High Definition CCTV به معنای دوربین مداربسته آنالوگ رزولوشن بالا اشاره می کند.

دوربین مداربسته AHD چیست؟

احتمالا می دانید که در دوربین های آنالوگ سنتی (دوربین آنالوگ تیوی لاینی) روزولشن تصویر یکی از بزرگترین نقاط ضعف این دوربین های بود و برای جبران این نقطه ضعف تکنولوژی های جدیدی در سیستم های مداربسته آنالوگ ایجاد شدند که یکی از آنها تکنولوژی AHD است.

به دلیل تغییرات عمده در کیفیت ضبط تصاویر ، هارد دستگاه به سرعت پر خواهد شد و باید مقدار بیشتری از هارد را برای دستگاه در نظرگرفت. کیفیت2تا 4 برابر بیشتر شده و به همین اندازه هارد دستگاه به سرعت پر خواهد شد.
یک هارد ۵۰۰ گیگابایتی را در نظربگیرید که در دوربین‌های آنالوگ ظرف ۲۰ روز کاملا پر می شد در دوربین های AHD در کمتر از ده روز پر خواهد شد .
در خرید هارد دقت نمایید ، چون هارد دستگاه باید از نوع پر سرعت باشد تا فشار کمتری به هارد آمده و تصاویر به راحتی روی آن ذخیره گردد. پیشنهاد ما حافظه وسترن بنفش و یا سیگیت پر سرعت (۷۲۰۰ دور در ثانیه) باشد.
از کجا بفهمیم هارد ما مشکلی دارد:
۱- هارد دستگاه بسیار داغ است این مورد در نهایت به هارد و دستگاه آسیب می زند.
۲- هر از چند گاهی دستگاه از حالت ضبط خارج می شود.
دوربین های آنالوگ و AHD با هم در یک دی وی آر سازگارند؟
هر دستگاهی قابلیت مخصوص به خودش را دارد. ممکن است دستگاهی بگیرید که اگر یک دوربین آنالوگ در کنار سه دوربینمداربسته AHD بزنید تمام تصاویر از دست برود و دستگاههای نیز وجود دارد که همه در کنار همدیگر به راحتی کار بکنند. پس قبل از خرید دی وی آر AHD و در صورت نیاز ، از فروشنده محصول در این مورد سوال بفرمایید.
معمولا کیفیت دوربین آنالوگ در دستگاه دی وی آر AHD در بالاترین حالت خود قرار دارد و دستگاه DVR دردوربین مداربسته AHD کاهشی در کیفیت دوربین آنالوگ ایجاد نمی کند.
دوربین های مدار بسته نوعی از تجهیزات امنیتی درون ساختمان یا بیرون ساختمان هستند.

بیشتر بخوانید: 
بررسی کامل DVR دریک سیستم دوربین های مداربسته 
 
AHD 
 
 
کیفیت دوربین AHD  در دی وی آر های ضعیف تر:
اگر یک دوربین مداربسته AHD دو مگاپیکسلی را در یک دستگاه ضعیف تر که تا سقف 1.3 مگا پیکسل ساپورت می‌نماید وصل کنید ،تصاویر دی وی آر تصاویر دوربین را تا مقدار پشتیبانی خودش کاهش داده و قادر نیست از تمام رزولوشن دوربین مداربسته استفاده نماید.
البته بسته به نوع دی وی آر AHD ، برخی دی وی آر های یک و سه دهم مگاپیکسلی می توانند در حالت زنده تصاویر دوربین با رزولوشن بالاتر را پشتیبانی نمایند.

پردازنده ها در دی وی آرهای AHD :

در حال حاضر دو نوع پردازنده در دی وی آرهای AHD استفاده می شود ، پردازنده برتر بازار های سیلیکون کمپانی هواوی می باشد که قادر است از رزولوشن  ۱ و دو مگاپیکسل را پشتیبانی نماید ، پردازنده ضعیف تر مدل GM میباشد. این مدل بر خلاف دی وی آر های های سیلیکون درای خروجی AV نیز می‌باشد.
سه تکنولوژی AHD , HD-CVI  و AD-TVL تقریبا در یک زمان راه چاره مشکل آنالوگ را یافته و برطرف کرده بودند.
سیستم دوربین مداربسته آنالوگ با گذر زمان به لنز و سنسورهای خوبی مجهز شده بودند ، اما مشکل اصلی در روش فشرده سازی تصویر و روش ارسال آن از طریق کابل کواکسیال بود.
تکنولوژی AHD توانست بدون فشرده سازی تصویر و با تکنولوژی جدید در نوع ارسال تصویری بسیار با کیفیت را به ارمغان بیاورد.
 
  AHD تکنولوژی مدرن HD/FULL HD تصویر ، صدا و کنترل سیگنال‌های ارسالی به وسیله کابل می باشد که توسط کمپانی صاحب نام کره ای NEXTCHIP ساخته و ارتقا می‌یابد.
البته به دلیل سورس باز بودن دوربین مداربسته AHD ، کار دیگر کمپانی های سازنده دوربین مداربسته و دستگاه دی وی آر برای شخصی سازی نرم افزارها و تغییرات نرم افزاری باز بوده و استقبال از این سیستم بسیار بالا می‌باشد.
کیفیت تصاویر بالا در رزولوشن ۷۲۰P و ۱۰۸۰P این فن آوری به یک اسکن پیشرفته تصویرتجهیز شده در حالی که از یک تقسیم کننده روشنایی و رنگ تشکیل شده است و قادر است تاری و ضعف تصاویر را از بین برده و رنگها را شفاف و واقعی به نمایش در آورد.
کیفیت تصاویر در سیستمهای دوربین مداربسته AHD (ای اچ دی)  به دو اندازه ۷۲۰Pکه تقریبا دو برابر با کیفیت تر از سیستم‌های آنالوگ است و ۱۰۸۰P که تقریبا چهار برابر با کیفیت تر از سیستمهای آنالوگ می‌باشد.
 
 
به همین علت می توان تصاویری را که توسط دوربین مداربسته AHD برداشته شده است را روی یک LED بالای ۴۰ اینچ دید و افتی در تصویر متوجه نشد.
این مورد در سیستمهای آنالوگی که حتی با کیفیت ۹۶۰H وجود داشت وجود نداشت و با ارسال تصویر روی صفحه نمایشهای بزرگ افت محسوسی را می دیدم.

اتصالات با کیفیت و ارزان

همین مطلب است که برگ برنده دوربین مداربسته AHD می باشد. لازم نیست آموزش خاصی مشابه دوربین مداربسته تحت شبکه ببینید.
از همان روش دوربین مداربسته آنالوگ استفاده کنید. سیستم آنالوگ خود را به ای اچ دی ارتقا دهید.
با همان کابل و همان اتصالات و در نهایت خبر خوب دیگر این است که دوربین آنالوگ نیز با سیستم AHD سازگار است و می توان از دوربین مداربسته AHD و آنالوگ در کنار هم استفاده نمود.

فاصله زیاد و اتصال با کیفیت

زیاد نگران فاصله نباشید ، از همان کابل کواکسیال قدیمی خود می توانید استفاده کنید.این تضمین در سیستمهای AHD تا ۵۰۰ متر وجود دارد.
فیلم هایی زنده بدون توقف یا تاخیر ببینید
سیستمهای دوربین مداربسته تحت شبکه همه چیزش که خوب باشد ، تاخیر یا دیلی دارد که کمی آزار دهنده می باشد.در دوربین های مداربسته ای اچ دی ، چنین چیزی نخواهید دید ، فاصله زمانی دریافت و پخش تصاویر در دوربین های AHD تقریبا صفر است.
 
 بیشتربخوانید:

تاییدیه جهانی

همانطور که گفته شد دوربین مداربسته AHD سورس باز بوده و برنامه جهانی دارد و می تواند با سیستمهای آنالوگ و آی پی سازگار شود.
مهم نیست اکنون از چه سیستمی استفاده می شود ، AHD همه ی آنها را ساپورت خواهد کرد.
ویدئو AHD را به راحتی می توان در یک سیستم نظارت تصویری یکپارچه ، که در آن سیسستم آنالوگ قدیمی وجود دارد بدون هیچ مشکلی جایگزین کرد.
همچنین سیستم‌های ای اچ دی از سرویس ابری و مدیریت محتوا در کنترل از راه دور برای مدیریت دستگاههای PTZ ،دارای ورودی آلارم و همچنین پشتیبان گیری از فیلمها می تواند استفاده نماید.

 
دوربین AHD

اجزای تکنولوژی AHD
یک پردازنده تصویر با یک سیگنال و انتقال دهنده سیگنال AHD به واحد ISP+AHD TX  در قسمت دوربین مداربسته AHD گیرنده صوتی و تصویری AHD RX و پردازنده دیجیتال در قسمت گیرنده یا دی وی آر وجود دارد.
این نکته را باید در نظر داشت که سیستم AHD فقط گیرنده و فرستنده را مشمول می شود و قسمتهای دیگر یک دوربین مداربسته می تواند توسط کمپانی های دیگر ساخته شود.
دوربین مداربسته AHD معمولا از سه قسمت لنز ، سنسور تصویر و پردازنده تصویر تشکیل می شود که تفاوت AHD با سایر تکنولوژی ها در پردازنده آن می‌باشد.
مهمترین عناصر دوربین مداربسته AHD 
 ۱- لنز دوربین مداربسته
لنز دوربین اگر دست انتخاب نگردد کیفیت تصاویر به صورت محسوس از بین می رود، تصاویر ممکن است به رنگ دیگری متمایل گردد و یا تصاویر تاری را شاهد باشیم. لنز هر دوربینی دریچه دریافت نور و رنگ از محیط است و این قطعه یکی از مهمترین قطعات تشکیل دهنده هر دوربین می‌باشد.
۲- سنسور تصویر
سنسور ۱٫۳ و یا ۲ مگاپیکسلی بخشی از یک دوربین کامل می باشد.این قسمت نور را دریافت کرده و آن را به سیگنالهای الکترونیکی تبدیل می کند تا به وسیله مانیتور و تلویزیون دیده شود. اما چیزی که پیشنهاد می شود استفاده از سنسورهای سیموس با کیفیت می‌باشد.
برای مثال  SINY IMX 238 ساخت سونی حساسیت بالایی که دارد و در زمانی که نور کاهش می یابد (در شب) و در زمان استفاده از دید در شب تصاویر بسیار بالایی را تهیه می‌کند.
مهم‌ترین پارامترهای یک سنسور عبارتست از: حساسیت سنسور ، رزولوشن تصویر و سایز ماتریکس.
۳- پردازنده ISP+AHD TX
یک تفاوت اساسی دوربین مداربسته AHD با دیگر دوربین های مداربسته در کارکرد همزمان ISP+AHD TX می‌باشد، که سیگنال را از سنسور دوربین دریافت کرده و به روشنایی و اجزای رنگ را بابهترین کیفیت پردازش (نور پس زمینه ، حساسیت ها ، کم کردن نویز و غیره می‌کند.
این قسمت در ادامه کنترل پردازش PTZ ، مدیریت روشنایی را که به صورت دیجیتال انجام شده به آنالوگ تبدیل کرده و آماده ارسال برای مسافت طولانی می‌کند.
تفاوت دوربین های تحت شبکه و ای اچ دی در همینجاست که در این قسمت دوربین های تحت شبکه عمل فشرده سازی را انجام می دهند اما در دوربین مداربسته AHD عمل فشرده سازی وجود ندارد ، به همین دلیل است که در سیستمهای AHD هیچ دلیلی یا تاخیری دیده نمی‌شود.

 
تکنولوژی دوربین مدار بسته AHD 

۴- پر دازشگر AHD RX
AHD RX یکی از مهمترین بخشهاست که وظیفه بازخوانی کردن اطلاعات از فرستنده TX را دارد.این قطعه باعث تفاوت سیستم AHD با سایر سیستمهای نظارت تصویری می‌باشد.
این بخش همچنین می تواند سیگنالهای CVBS/COMET/AHD را از کابل کواکسیل دریافت کند و رمز گشایی نموده و دوباره به صورت دیجیتال تبدیل نماید.
در این عمل در رنگ ، روشنایی ، صدا و بقیه بخش ها انجام می‌پذیرد.
یکی دیگر از برتری های سیستم AHD نسبت به سایر سیستمها در همین قسمت است که قادر است سیگنالهای CCTV , HDCCTV و IP را رمزگشایی کند .
این قسمت پس از رمزگشایی و پردازش سیگنالهایی را به بخش بعدی SOC می‌دهد.
۵- سنسور دیجیتال SOC
این پردازشگر در دی وی آر وجود دارد و نیازمند دریافت جریان صدا و تصویر همزمان می باشدو وظیفه دارد اینها را روی حافظه دستگاه (هارد دیسک) ذخیره نماید و یک شرایط کاری راحت و یک سیستم نظارتی پایدار را به وجود آورد.
این قسمت توسط چندین کمپانی صاحب نام از جمله هواوی ساخته می شود و بنا بر دقت و قدرت ذخیره سازی قیمت گذاری خواهد شد.
امیدوارم از این مقاله در فروشگاه اینترنتی ارگل لذت برده باشید.