Onvif چیست؟

Onvif چیست؟

Onvif چیست؟ 

 

دوربین های مداربسته تحت شبکهONVIF چیست؟ 

 
 
هر دوربین مداربسته شبکه برای ارسال و دریافت اطلاعات ازپروتکل ارتباطی مختص خود استفاده می کند .این پروتکل برای دوربین شبکه مانند زبان برای انسان است .از این رو دوربین های با پروتکل متفاوت امکان برقراری ارتباط تحت یکنرم افزار را در شبکه نخواهد داشت و این موضوع باعث محدودیت های زیادی در دوربین های شبکه خواهد شد.ONVIFدر واقع یک انجمن جهانی برای ایجاد یک استاندارد عمومی در ساخت و ارتباط دوربین های مداربسته شبکه میباشد .واژهOnvifمخففOpen Network VideoInterface Forum(انجمن ارتباط باز ویدئویی شبکه )است .این انجمن با هدف ایجاد یک استاندارد جهان مشمول برای ارتباط دوربین های شبکه بدون توجه به تولید کنندگان ان ساخته شده است.باید بدانید که در صورت نصب یک دوربین شبکه بدون امکاناتONVIFامکان اضافه کردن یک دوربین با مارکی متفاوت در همان شبکه وجود نخواهد داشت .از این رو عملکرد و هدف این انجمن از اهمیت بالایی برخوردار است.

انجمنONVIFبه طور کلی سه هدف را دنبال می کند:·

استاندارد سازی ارتباط بین تجهیزات حفاظتی شبکه·
امکان استفاده از دوربین ها در شبکه بدون توجه به مارک یا برند·ا
مکان دسترسی تمامی شرکت ها و تولید کنندگان به تکنولوژی ارتباطی ONVIF
باید توجه داشته باشید که دوربین های با قابلیتONVIFبا وجود هزینه ی تا حدی بالاتر امکان بسیار مهمی را در اختیار شما قرار می دهند و آن امکان تعمیر، نگهداری و گسترش سیستم مداربسته شبکه بدون وجود دغدغه در مورد امکان همخوانی پروتکل دوربین ها از انها استفاده کنید.

استانداردهای دوربین مداربسته onvif

این استاندارد سه هدف زیر را دنبال می کند:

1.استانداردی جهت ارتباط بین دستگاههای ویدئویی تحت شبکه
2.ایجاد قابلیت همکاری بین محصولات ویدئویی تحت شبکه بدون در نظر گرفتن شرکت سازنده
3 .عملکرد آزاد بین تمام شرکت ها و سازمان ها

این استاندارد دارای سه نوع عضو مختلف می باشد :

عضوعادی ,عضومشارکتی و عضو کامل
عضو کامل و مشارکتی می توانند بر روی این استاندارد تاثیر به سزا گذاشته و در تمام فعالیت هایonvifحضور فعالانه داشته باشد .اما عضو عادی فقط می توانند از خصوصیات این استاندارد جهت محصولات تحت شبکه استفاده کند.هسته اصلی این استانداردonvifتعریف شبکه ویدئویی در چهارچوب ارتباطات بر اساسIETFو استاندارد های وب شامل تنظیماتIPو حفاظتی می باشد .

مشخصات نسخه اصلی (version 1.0)به شرح زیر است  :

1  .تنظیم
2 .کشف دستگاهIP
3 .مدیریت دستگاه
4.تنظیم رسانه ها
5.مشاهده زمان واقعی
6.دسترسی به رویدادها
7 .کنترل چرخشی
8.تجزیه و تحلیل تصویر و فیلم
9.امنیتی
ورژن دومonvifشامل بخش ذخیره سازی و بخش های بیشتر تجزیه وتحلیل را شامل می شود.به عبارت دیگر اگر تجهیزات ازonvifپشتیبانی کند امکان ارتباط بخشهای بالا در تجهیزات مختلف صرف نظر از کارخانه سازنده میسر می باشد. در دسامبر سال ۲۰۰۹اعضایONVIFبه ۱۹۷عضو رسید که شامل ۱۷عضو کامل, ۱۷عضو مشارکتی و ۹۲عضو عادی می باشد .در دسامبر سال ۰۷۰۹تعداد این اعضا به ۰۱۹عضو افزایش یافت.

مزایای Onvif

مزیت اصلی استاندارد Onvif، آزادی عمل برای انتخاب سخت افزار از هر سازنده است که با این استاندارد کار می کند. با این استاندارد، دیگر کاربر به یک راه حل و تکنولوژی اختصاصی و منحصر به فرد وابسته نیست. پلت فرم Onvif اکثر مزایایی که دوربین هایIP ارائه می دهند را با خود به همراه دارد و همانطور که دستگاه های Onvif گسترش یافته و به عنوان یک جریان اصلی شناخته شدند ، تامین کنندگان نرم افزارها، وقت کم تری را صرف ادغام برنامه های راه اندازی اختصاصی می کنند و درمقابل قابلیت های جدید را توسعه می دهند.

معایب Onvif

Onvif استاندارد جدیدی است که علاوه بر مزایای خود دارای معایبی نیز می باشد. دو فاکتور مهم در انتخاب دستگاه هایی که با استاندارد Onvif کار می کنند وجود دارد:
کیفیت و بهره وری اجرای پروتکل Onvifرعایت کردن قوانینی در طراحی نرم افزار برای ارتباط دهی هرچه بهتر میان دستگاه ها با پروتکل Onvif
ممکن است هنگامی که از نرم افزار استفاده می کنید برخی از ویژگی ها و ارتقاسازی های دوربین IP موجود نباشد. برای استفاده بهینه از این ویژگی ها ممکن است نیاز باشد تا از نرم افزار اختصاصی خود سازندگان استفاده نمایید یا نرم افزاری را انتخاب کنید که این ارتقا سازی را پشتیبانی می کند.