آیا پنجره های سولار دست‌آورد بزرگ انرژی های تجدید پذیر هستند؟

آیا پنجره های سولار دست‌آورد بزرگ انرژی های تجدید پذیر هستند؟

آیا پنجره های سولار دست‌آورد بزرگ انرژی های تجدید پذیر هستند؟

  پنجره هایی که به طور همزمان هم نور را عبور می دهند و هم تولید الکتریسیته می کنند،دستاوردی برای یک زندگی کامل و ایده‌ای جذاب و غیر قابل دستیابی حداقل تا همین اواخر هستند.
حداقل تا به امروز ساخت  یک لایه نازک  سلول خورشیدی قابل چسباندن روی شیشه پنجره ها به اندازه کافی آسان و قابل دستیابی است. تبدیل نور به الکتریسیته  با بازدهی در سطوح مختلف قسمت سخت کار است، که اکنون دانشمندان استرالیایی مدعی شده اند که به این مهم دست یافته اند. این تیم به سرپرستی پروفسور شیمی مواد ژاکک جاسییاک، نوع جدیدی ازسلول خورشیدی نمیه شفاف ساخته است  که یک تفاوت مهم با سایر سلول های نیمه شفاف دارند: در این سلول ها یک جز با یک نوع هادی آلی جایگزین شده است که می تواند به یک پلیمربسیار پایدار تر از سلول های خورشیدی اصلی-سلوب خورشیدی که دارای سیلیکوناست- تبدیل شود. مولفه اصلی Spiro-OMeTAD خوانده می شود ، که به ناپایداری و اثر گذاری منفی در تبدیل نور به الکتریسیته در سلول های خورشیدی perovskite   معروف است.

سلول خورشیدی perovskite  چیست؟

  نوعی از سلول های خورشیدی است که در آن از یک گروه معدنی به جای سیلیکون استفاده شده است،که این نوع سلول می تواند راندمانی بالاتر نسبت به ارزانتریننوع سیلیکونی  ارائه دهد، هنوز پایداری این نوع سلولها مسئله است. اما به نظر می رسد این تیم استرالیایی موفق به حل این مشکل شده است . کارایی  این  نوع سلول های خورشیدی جدید بسیار قابل توجه است . به گفته دانشمندی به نام جاسنیاک راندمان تبدیل سلول های خورشیدی پشت بام بین 15 و 20 درصد است. سلول های نیمه شفاف در حالی که 10 درصد نور را عبور می دهند، دارای بازده 17 درصدی هستند. که  همانطور که مستحضرید این راندمان تبدیل در بازه 15 تا 20 درصدی قرار دارد.
 

رویای پنجره های تولید کننده

برق مدتها وجود داشته است که این رویا اکنون دستیافتنی به نظر می رسد. شیشه های دارای این قابلیت دارای انواع مختلفی هستند. هرچه شیشه مات تر باشد ، انرژی خورشیدی بیشتری به الکتریسیته تبدیل می شود ، بنابراین اگر سلول های جدید در ساختمان ها به کار برده شوند ، معماران باید بین شفافیت شیشه و بازده تبدیل یکی را انتخاب نمایند و به سادگی می توانند شیشه بیشتری را برای ساختمان برنامه ریزی کنند.
طبق گفته Jasieniak ، پنجره های خورشیدی که در آن ها از سلول های جدید استفاده شده است، می توانند به اندازه پنجره های معمولی شفاف باشند و در عین حال به ازای هر نظربگیریم و این مقدار تولید برق را در مقدار مساحت شیشه به کار رفته شده در آن ضرب کنیم، مقدار برق قابل توجهی تولید می شود. اخیرا یک شرکت خصوصی آمریکایی خبرهایی امیدوارکننده درباره ی پنجره های سولار منتشر کرده است.شرکت Ubiquitous Energy نوعی شیشه ساخته است که میتواند  بدون نیاز به لایه سولار نوررا به برق تبدیل کند.شیشه استفاده می کند که می تواند بخش فروسرخ طیف تابش خورشید را جذب نموده وآن را این شرکت از رنگ ارگانیک برای به برق تبدیل نماید.
رنگ های جذب کننده در اطراف ما یافت می شوند. برای مثال در رنگ ها،رنگدانه های موجود در لباس و حتی در وسایل الکترونیکی طبق گفته ماه گذشته افسر ارشد تکنولوژی آقای Miles Barrبه CNN: ما رنگها را مهندسی  کرده ایم تا به طور انتخابی نور مادون قرمز را جذب و آن را به برق تبدیل  ماید. مورد فوق العاده درباره این شیشه های  ClearView Powerآن است که کاربرد آنها محدود به ساختمان ها نیست و می توان  آن را روی ماشین ها و حتی روی صفحه گوشی های هوشمند نصب کرد.  
سال گذشته Ubiquitous Energy افتخار یک رکورد جهانی در راندمان تبدیل 9.8 درصدی را برای یک سلول خورشیدی شفاف، بدست آورده است.اما اکنون ، مطمئناً این مقدار چیز زیادی نیستند ، اما ، باز هم ، هزینه پایین و مقیاس پذیری میتواند باعث شود که هر درصد از تعداد تبدیل ها دقیقاً مانند سلول  خورشیدی تیم استرالیا باشد. ترکیبی از هزینه کم و مقیاس پذیری آسان در شرایطی که به دنبال استفاده بیشتر از انرژی های تجدید پذیر هستند می تواند جذاب تر باشد ، به گونه ای  که کالیفرنیا به سرعت برای هر خانه جدیدی که ساخته میشود، استفده از فناوری سولار را اجباری کرده است.
کالیفرنیا باعث شده است تا هر خانه جدیدی نوعی از فناوری خورشیدی را داشته باشد. آینده نزدیک شیشه خورشیدی نامشخص است. صنعت خورشیدی مانند بسیاری از صنایع دیگر از آسیب همه گیری ویروس کرونا مصون نبوده است. به طوریکه  تأسیسات جدید خورشیدی در کالیفرنیا ، پیشرو صنعت خورشیدی در این کشور ،دچار رکود شده است. این اتفاقات در بسیاری از صنایع دیگر نیز رخ داده است ، مانند افزایش بیکاری ناشی از تعطیلی، مردم هزینه های خود را به تعویق می اندازند و کاهش می دهند. طبق پیش بینی ها ، امسال برای هیچکدام از تجدید پذیرها خوب نخواهد بود . این صنعت در حال حاضر دچار بحران است و این تعداد ممکن است به یک چهارم میلیون نفر برسد. در همین زمان ، بسیاری از پروژه های خورشیدی می توانند تا نیمه دوم سال 2020 و حتی سال آینده به تعویق بیفتند. با این حال ، همه گیری به احتمال زیاد تنها یک رکود موقت برای صنعت خورشیدی خواهد بود ، به خصوص برای بخش هایی از آن که گزینه های ارزان تری برای نصب سقف خورشیدی ارائه می دهند. شیشه های خورشیدی وعده های زیادی را در خود جای داده اند که  تحقق این وعده ها  نیاز به زمان دارد.
منبع : By Irina Slav - Apr 28, 2020