مقایسه ios 14 با آندروید

مقایسه ios 14 با آندروید

 مقایسه ios 14 با آندروید

  گوگل اول این کار را کرد ، اما آیا اپل این کار را بهتر انجام داده است؟

 

iOS 14 برخی ترفندهای قدیمی اندرویدی جدید را ارائه می دهد

این اتفاق هر تابستان رخ می دهد: اپل نسخه جدیدی از iOS را رونمایی می کند ، و این بروزرسانی حداقل شامل یک ویژگی یا دو مورد است که شباهت چشمگیری به یکی از کاربران اندرویدی دارد که سالهاست از آن لذت می برد.

در هر صورت سابقه  اپل برای کپی کردن از گوگل بسیار طولانی است ، و یا اینکه اپل بسیار باهوش تر است زیرا منتظر میماند تا ویژگی مورد نظر به درستی توسط گوگل  انجام شود و رویکرد آن از آنچه اندرویدی ارائه می دهد واقعیتر شده و مشکلات آن کاملا رفع گردد 

مانند اکثر چیزهای زندگی ، پاسخ واقعی جایی در وسط بین آن دو افراط قرار دارد. از بعضی جهات ، اپل به طور مشروعیت ویژگی های تازه ای را ارائه می دهد که سالها منحصر به اندروید بوده و iOS 14 پیشرفتهای خوش آمدید را معرفی می کند. در موارد دیگر ، اپل صرفاً با ایده های جدید معاشقه می کند ، و رویکرد گوگل همچنان برترین است.

برای درک همه این موارد ، ما شش منطقه را شناسایی کرده ایم که در آن iOS 14 تازه رونمایی شده به شدت از Android وام گرفته است. و از آنجا که ما هر دو برنامه نویس iOS 14‘ Beta و بتا عمومی آندروید 11 را بر روی دو دستگاه خود داریم ، می توانیم بدانیم که غول فناوری واقعاً در هر حالت این کار را بهتر انجام داده است.

 

 مقایسه ios 14 با آندروید: ویجتها

iOS 14 vs Android

ویجتها ابزارکهایی بزرگ هستند. البته iOS مدتی است که ویجت هایی دارد؛ همانطور که در iOS 13 نیز مشاهده میشود  ، در سمت چپ اولین صفحه اصلی شما. آنها طول صفحه نمایش را می چرخانند و تقریباً برای مشاهده همه آنها باید به صورت عمودی حرکت کنید.از لحاظ تاریخی ، ابزارک های iOS هرگز مانند Android عمل نکرده اند ، که می توانند اندازه های مختلفی را در خود جای دهند و روی همان شبکه ای که آیکون های برنامه روی صفحه اصلی شما می نشینند ، بنشینند. اما اینها همه با iOS 14 تغییر می کند.

نه تنها ابزارک های iOS 14 می توانند در کنار برنامه ها قرار بگیرند بلکه در اندازه های مختلفی نیز ارائه می شوند. در بیشتر موارد ، چیز زیادی وجود ندارد که رفتار آنها را در iOS 14 از Google قبلی که از آغاز به کار اندروید تأسیس شده است ، جدا کند ، هرچند ابزارهای اپل دارای چندین مزیت مفید و اختصاصی هستند.

اولین مورد این است که آنها پشته هستند. می توانید یک Smart Stack - که مجموعه ای از ابزارک ها برای برنامه های مختلف در یک فضا است - رها کنید - در هر نقطه از صفحه اصلی خود ، یا می توانید یک ویجت را به دیگری بکشید تا یک پشته از ابتدا ایجاد شود. سپس می توانید از طریق پشته انگشت خود را بکشید تا ویجت خاصی را که در آن لحظه به آن نیاز دارید مراجعه کنید ، یا می توانید به iOS 14 اجازه دهید از متن استفاده کند تا مشخص کند که در آن مقطع زمانی برای شما مفیدترین است. هیچکدام از این موارد در Android 11 امکان پذیر نیست و این واقعیت که فضای یک ویجت می تواند چندین هدف را ارائه دهد ، به حفظ یک صفحه اصلی تر و شلوغ تر کمک می کند.

یکی دیگر از مزایای رویکرد اپل ، نحوه ویرایش تنظیمات ویجت ها است. مردم غالباً در این باره صحبت نمی کنند ، اما تنظیم دقیق یک ویجت که قبلاً در صفحه اصلی خود قرار داده اید ، در Android کار سختی است. شما باید به برنامه خاصی که ویجت متعلق به آن است ، از طریق فهرست تنظیمات آن متمایزش کنید و بخش ابزارک ها را پیدا کنید که این یک فرایند متفاوت برای هر قطعه نرم افزاری است .

با این حال ، رویکرد iOS 14 یکی از ایده های عالی اپل را از زمان اوج سیستم عامل X منتقل می کند. درست مانند صفحه داشبورد Mac ، می توانید هنگام ویرایش ویجت که ویجت مورد نظر را در اطراف خود می چرخاند ، روی یک نماد اطلاعات کوچک ضربه بزنید و گزینه هایی را برای تنظیم مستقیم آن ، درست همانجا ارائه دهید.

سرانجام باید گفت: ابزارک های iOS 14 در مقایسه با سیستم عامل اندرویدی بهتر به نظر می رسند ، که Google اجازه داده است از نظر شکل و عملکرد آن را از بین ببرد. ابزارکهای اندرویدی سطح سیستم بر خلاف تجربه های غنی و رنگارنگ iOS 14 توسط طرح های قدیمی علامت گذاری شده اند ، در حالی که توسعه دهندگان شخص ثالث به طور کلی تمایل دارند که ارزش توسعه ابزارهای اندرویدی خوب را نادیده بگیرند.

ابزارک های اندرویدی همچنین به ندرت به نظر نمی رسد که تغییر کنند. ویجت تقویم Google با طراحی فعلی برنامه جابجا نمی شود و ویجت ساعت سهام Android دقیقاً  همان ابزار KitKat است. در حقیقت ، تنها ویجت هسته اصلی Android که Google بصورت منظم به آن بهبود می بخشد ، At A Glance است که به صورت پویا در قرارها ، هشدارهای راهنمایی و رانندگی و وضعیت آب و هوا در یک نوار کوچک و مرتب خدمت می کند.

تبلیغات

در واقع ، تنها مزیت ابزارک های اندرویدی نسبت به iOS 14 این است که می توان آنها را به راحتی بعد از قرار دادن آنها تغییر اندازه داد. در برنامه اولیه iOS 14 Developer Beta ، اگر می خواهید فضای کم و بیش فضای صفحه اصلی خود را به خود اختصاص دهد ، باید ویجت موجود را حذف کرده و یکی از اندازه های مختلف را جایگزین آن کنید. اما این تنها روش مثبت Google است و به راحتی می توان گفت اپل Google را وادار کرده است تا وقتی که ویجت ها را دریافت می کنید ، بازی خود را انجام دهند.


استارت منوی خیره کننده جدید ویندوز 10 فاش شد.


 مقایسه ios 14 با آندروید: کتابخانه برنامه (App Library)

 

آنرا به عنوان کشو برنامه صدا نکنید. اپل نام دیگری دارد برای برنامه هایی که در iOS 14 ذخیره می شوند - به آن "کتابخانه برنامه" گفته می شود و در سمت راست همه صفحات صفحه اصلی گوشی موبایل شما جا دارد. این برنامه همچنین به جای ارائه صفحات و صفحات برنامه هایی که دارای سیستم مرتب سازی پیشرفته نیستند ، به طور هوشمند برنامه ها را بر اساس طبقه بندی گروه بندی می کند.

اکنون ، در این دوره خاص یک نتیجه گیری وجود دارد ، زیرا هیچ راه جداگانه ای از کشوهای مدل OEM های Android وجود ندارد. سهام Android و تکرار سفارشی Pixel ، به روشی ضعیف به پایین می رود: یک لیست الفبا با نوار جستجو در بالا ، با عنوان های برنامه های پیشنهادی مبتنی بر یادگیری دستگاه. این متفاوت از حلقه گوشی موبایل سامسونگ با رابط One UI آن است ، جایی که شما می توانید مرتب سازی بر اساس الفبای یا ترتیب دلخواه خود را مرتباً مرتب سازی کنید ، و به صورت دستی پوشه هایی را برای برنامه هایی ایجاد کنید که تصمیم می گیرید در کنار هم گروه بگیرید.

سیستم سامسونگ برنامه هایی را که اپل انجام می دهد ، به طور خودکار دسته بندی نمی کند. و صحت و کاربرد طرح طبقه بندی اپل کاملاً مشخص نخواهد بود تا زمانی که بیش از چند روز را با iOS 14 سپری کرده ایم. در نگاه اول ، منطقی به نظر می رسد ، اگرچه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد ، بررسی می شود. زیرا گروه بندی برنامه ها در کتابخانه برنامه هر دو برای راه اندازی مستقیم نرم افزار و همچنین "آیکون" اضافی (که از چهار آیکون برنامه کوچکتر تشکیل شده است) میانبرهایی را ارائه می دهند تا سرریز نرم افزار را بیش از سه مورد اول در یک گروه مشاهده کنند. از لحاظ بصری ، بسیار غریب و غیرمعمول است ، اگرچه شاید این چیزی باشد که به موقع مفید باشد.

 

 مقایسه ios 14 با آندروید: ترجمه (Translation)

 

در حال حاضر آیفون برنامه ترجمه مخصوص به خود را دارد - به نام Translate - ترجمه شده است و می تواند ترجمه و رونویسی را به صورت زنده و بدون رکورد سرور انجام دهد تا همه داده ها را پینگ کند. این قابلیت فوق العاده قدرتمندی است و به لطف Google Translate ، اندروید مدتی است که از آن لذت می برد. iOS 14 همچنین ترجمه را در Safari انجام می دهد ، که مدت هاست یکی از قدرتمندترین ویژگی های Chrome است.

مسئله اپل این است که گوگل برای مدت زمان طولانی در این حالت بوده است ، به همین دلیل Mountain View یک زبان بزرگتر را ترجمه کرده است که قابل ترجمه و ترجمه از همه زبانهای محلی است که در تلفن ذخیره می شوند. در حالی که ترجمه روی دستگاه iOS 14 با 11 زبان برتر است ، در حال حاضر Google Translate 59 را در اختیار دارد.

تلاش برای رونویسی عبارات انگلیسی با استفاده از iPhone جدید SE که در حال اجرا iOS 14 و Pixel 4 در اندروید 11  ، نشان داد که در حالی که نرم افزار گوگل در ترجمه کلمات بدون زمینه سریعتر عمل می کند.

رابط برنامه ترجمه Apple نیز کمی حیرت انگیز است ، زیرا فقط با چرخاندن دستگاه شما به صورت جانبی به حالت مکالمه تغییر می کند. این راحت تر از حالت مکالمه Google Translate است ، که در یک فضای جداگانه در برنامه جا دارد و بنابراین یک مرحله اضافی را برای دستیابی به آن بر می دارد. با این حال ، برنامه های اپل و Google هم توانایی گوش دادن به عبارات به هر زبان را به طور همزمان دارند ، بدون آنکه نیازی داشته باشند هر بلندگو یک دکمه میکروفون را برای رونویسی به یک زبان یا زبان دیگری فشار دهد.

 مقایسه ios 14 با آندروید: تصویر در تصویر (Picture-in-Picture)

امروزه تلفن ها بیش از گذشته توان کافی برای انجام دو کار به طور همزمان را دارند و این مخصوصاً برای آیفون های اپل صادق است. بنابراین زمان آن فرا رسیده است که کوپرتینو با رقبای خود کنار بیاید و ویدیوی تصویری را که در بالای برنامه ها و سایر محتوا در iOS 14 قرار دارد ، فعال کنید.

از نظر نرم افزاری و رابط کاربری ، رویکرد اپل به تصویر به خوبی تصور می شود. می توانید با فشار دادن یا گسترش دادن با دو انگشت ، پنجره تصویر را تغییر اندازه دهید ، که نمی توانید در Android انجام دهید. همچنین می توانید در مواقعی که می خواهید صوتی را بشنوید ، فیلم را از بین ببرید ، اما لزوماً نمی خواهید با توجه کامل خود چیزی را تماشا کنید.

اجرای تصویر در تصویر Android در این مناطق عقب مانده است ، با این وجود هنوز می توانید به یک دلیل بسیار ساده این قضیه را مطرح کنید که بهتر است: پشتیبانی. همانطور که اکنون مشخص است ، قابلیت تصویر در iOS 14 بسیار محدود است. به عنوان مثال ، YouTube از تصویر در تصویر در iOS پشتیبانی نمی کند ، و همچنین ویدیو از طریق Safari پخش نمی شود. اپل تی وی پلاس دارای تصویر در تصویر است که اگر از آن لذت ببرید (و در آن عضو شوید) اپل تی وی پلاس ، بسیار عالی است اما در صورت نداشتن آن بی معنی است.

بنابراین ، اپل برای بستن این شکاف و فعال کردن فیلم تصویری در مکان های دیگر باید با اشخاص ثالث همکاری کند. تا زمانی که این اتفاق نیفتد ، برای بسیاری از دارندگان آیفون اهمیتی نخواهد داشت.

مرسدس بنز با Nvidia در وسایل نقلیه قابل ارتقاء از سال 2024 شروع به همکاری می کند

 
 

 مقایسه ios 14 با آندروید: کلیپهای برنامه (App Clips)

چند سال پیش ، گوگل کلاس جدیدی از برنامه های اندرویدی را با نام Instant Apps معرفی کرد. این برنامه ها نسخه های بزرگتر و برنامه های موجود را که برای ارائه کارکردهای خاص و بدون نیاز به نصب ، ساخته شده اند ، کمرنگ شدند و به خوبی برای این منظور کار می کنند.


Clips App پاسخ iOS 14 به برنامه های فوری اندرویدی است ،  تفاوت اصلی بین Clips App و برنامه های فوری عملکرد آنها کمتر است و روشی که ممکن است با آن روبرو شوید و از یکی استفاده کنید.


اپل پیش بینی می کند کلیپ های برنامه توسط کدهای QR یا پیوندهایی که از طرف دوستان در پیام ارسال می شوند ، ایجاد شوند. مثال عالی پرداخت پارکینگ است: هیچ کس نمی خواهد یک برنامه را برای یک متر پارکینگ که ممکن است یک بار از آن استفاده کند بارگیری کند و بنابراین شما یک کد را در نزدیکی غرفه خود اسکن می کنید یا روی یک برچسب NFC ضربه می زنید و آیفون شما فوراً شما را به برنامه مناسب ارسال می کند. شما با استفاده از ورود به سیستم با Apple تأیید اعتبار می کنید - باعث می شود تا خشم شما از صرف پنج دقیقه برای یک حساب کاربری صرفه جویی شود - و در حالت ایده آل ، می توانید هزینه ای را پرداخت کرده و در جریان باشید.

این تضاد کاملی با برنامه های فوری Google است که تلاش کرده اند فقط به این دلیل که آنها راه حلی برای یک مشکل Google هستند که هرگز برای شناسایی آن زحمت نکشید ، تلاش کنند. برنامه های فوری را نمی توان با پیوندهای دوستان یا منابع خارج از خانه فعال کرد - یا در صورت امکان ، هرگز اینگونه برخورد نمی شود. در عوض ، به احتمال زیاد با جستجوی یک برنامه معمولی ، یا در جستجوی وب Google یا Play Store ، و ضربه زدن به دکمه "Now Now" یک برنامه فوری پیدا خواهید کرد تا قبل از بارگیری و نصب برنامه کامل ، چرخش آن را ایجاد کنید. و این خیلی مفید نیست


نکته دیگر ، زیرا برنامه های فوری همه آنقدرها مفید نیستند که توسعه دهندگان برنامه Android شخص ثالث به تعداد زیادی به این ویژگی توجه نکرده اند. لیستی از جدیدترین برنامه های فوری در وب سایت Android Developers آلبالو تعدادی سرویس کوچک را انتخاب می کند و راه اندازی هایی را برای کاربران معمولی شما احتمالاً قبلاً هرگز نشنیده است و هرگز نیازی به یک برنامه سریع ندارید. در همین حال ، حتی اگر ابتکار عمل اپل فقط در مراحل ابتدایی خود است ، به نظر می رسد کلیپ های اپلیکیشن IOS از پشتیبانی بیشتری از مارک هایی مانند Panera ، ParkWhiz و Etsy برخوردار خواهند شد.

 

 مقایسه ios 14 با آندروید: برنامه های پیش فرض(Default Apps)

سرانجام ، ما به برنامه های پیش فرض و امکان انتخاب شخصی خود می رسیم - یکی از ویژگی های متداول در iOS از کاربران قدرت ، و چیزی که هر Android-to-iOS را به طور حتم از دست می دهد.

آزادی سفارشی سازی برنامه های پیش فرض از ابتدای راه اندازی اصلی پلتفرم تلفن همراه Google بوده است و محبوب آن است زیرا به شما امکان می دهد یک برنامه سیستمی را که دوست ندارید با برنامه ای که انجام می دهید جایگزین کنید تا به همان هدف برسد. به عنوان مثال ، اگر ترجیح می دهید به جای Gmail از Outlook برای ایمیل استفاده کنید ، می توانید Outlook را به عنوان مشتری ایمیل پیش فرض خود در دستگاه Android خود تنظیم کنید ، تا پیش نویس های جدید به طور پیش فرض در Gmail باز نشوند.

اپل که همیشه نگران کارگردانی و تغییر تجربیات روی محصولات خود است ، با کمال تعجب هرگز تصمیم نگرفت تا به کاربران اجازه دهد برنامه های پیش فرض سفارشی را تنظیم کنند. با این حال ، حداقل در دو مورد کوچک در iOS 14 تغییر می کند.

متأسفانه ، اپل تنظیمات پیش فرض برنامه را در مرورگرهای وب و سرویس گیرندگان ایمیل محدود کرده است. مطمئناً این دو دسته مهمترین برنامه هستند که می خواهید پیش فرض شخصی خود را برای آنها تنظیم کنید ، هرچند که از تنها موارد دور باشد. پخش کننده های موسیقی ، گالری های رسانه ای و برنامه های رسانه های اجتماعی (برای سیستم عامل هایی که به برنامه های شخص ثالث ، مانند توییتر اجازه می دهند) به طور پیش فرض برای سیستم اپل یا نرم افزار رسمی مرتبط با آن نوع لینک محدود می شوند.

شایان ذکر است که در این مقطع زمانی ، اپل سرویس پخش موسیقی پولی خود و بستر عکس ذخیره سازی ابری را اجرا می کند ، و واقعاً ترجیح می دهید اگر از آنها استفاده کرده باشید و به معنای قدیمی Spotify یا Google Photos نباشید.

گفتگوی آشکار در اینجا وجود دارد که باید در مورد قوانین ضد انحصاری و اینکه چه اندازه یک سازنده پلتفرم باید بر نرم افزاری که مشتریان خود روی آن استفاده می کنند ، کنترل داشته باشد ، انجام شود. اما از نظر نمایش ، رویکرد iOS 14 به برنامه های پیش فرض تقریباً بدتر از Android است. این آزادی را به کاربران اعطا نمی کند ، این هدف اصلی کنترل برنامه های پیش فرض در وهله اول است. ما خوشحالیم که اپل شروع به سرگرم کردن این ایده کرده است ، بیایید امیدوار باشیم که اپل آنچه را که بهترین کار برای صاحبان آیفون باشد  انجام داده و به طور فعال آنرا گسترش می دهد .

 

 مقایسه ios 14 با آندروید: برنامه های پیش فرض(Outlook)

درست است که گوگل همه موارد فوق را ابتدا در Android انجام داد و در بعضی موارد ، این کار را به خوبی از پایه انجام داده است . اما ، شما هنوز هم می توانید این واقعیت را بشناسید و همچنین تصدیق کنید که اپل در برخی از این ایده ها بهبود یافته است.

تبلیغات
ویدجت های iOS 14 احساس حق بیمه بیشتری دارند و به شکل اندروید پویا نیستند. کتابخانه برنامه به طور حتم بسیار شهودتر از یک لیست الفبایی گنگ است ، و Clips App ایده ای عالی است دقیقاً به این دلیل که اپل روش توزیع بهتر و مشهود تری از توزیع آنها فهمیده است تا در واقع فرصتی برای صرفه جویی در وقت شما داشته باشند.

اما در مناطق دیگر ، اپل به اندازه کافی دور نشده است. Translate نوعی سینک است که از آن استفاده می شود و به نظر می رسد بسیار خوب است ، اما از نظر زبان هایی که در هنگام راه اندازی پشتیبانی می کنند محدود است. به همین ترتیب ، تجربه فیلمبرداری با تصویر در iPhone از نظر فنی کاملاً مناسب است ، اما توسط برنامه های ویدیویی که مردم در واقع از آن استفاده می کنند پشتیبانی نمی شود. و رویکرد نیمه اپل برای تنظیم برنامه های پیش فرض به همان اندازه که به تأخیر می افتد محدود است.


شاید اپل بتواند تا زمانی که نسخه کامل iOS 14 در پاییز امسال عرضه شود ، برخی از این کاستی ها را برطرف کند. اگرچه اینها مشکلات قابل رفع هستند و اگر در سه ماه آینده به آنها پرداخته نشود ، امیدواریم که آنها در نسخه های پیاپی زمینه بهبود بهتری برای iOS باشند. و چه کسی می داند - شاید Google آنها را دوباره کپی کند؟

منبع : tomsguide.com