بررسی کامل نیروگاه های حرارتی بشقابی _انرژی خورشیدی

بررسی کامل نیروگاه های حرارتی بشقابی _انرژی خورشیدی

یکی ازروش های بهره برداری ازانرژی خوشیدی نیروگاه های حرارتی بشقابی به کمک موتور های استرلینگ میباشد.
انرژی خورشیدی را میتوان به شکل هایی مورد بهره برداری قرار داد یکی از این روش ها استفاده از حرارات به صورت نیروگاهی است و موضوع این مقاله باعنوان نیروگاه های حرارتی بشقابی(سهوی بشقابی) میباشد.
در تصویر زیرعنوان بهره برداری از انرژی خورشیدی به صورت نیروگاهی را مشاهده خواهید کرد.

انرژی خورشیدی به صورت نیروگاهیی 
در این مقاله سعی داریم تا یک نوع روش بهره برداری ازانرژی خورشیدی که نیروگاه های حرارتی ازنوع بشقابی (شلمجی بشقابی)میباشد را بررسی نماییم.
دراین مقاله چه میخوانیم؟
مقدمه ای برانرژی خورشیدی چیست
بررسی نیروگاه حرارتی ازنوع بشقابی
بررسی موتوراسترلینگ و طرز کارآن درنیروگاه حرارتی بشقابی
دراین مقاله همراه فروشگاه ارگل باشید. 

فروشگاه اینترنتی ارگل
فروشگاه ارگل ارائه دهنده محصولاتی اعم از DVR ، دوربین های مداربسته ، تجهیزات برق خورشیدی ، خانه هوشمند ودیگر کالاهای برق،الکترونیک و دیجیتال میباشد.جهت حمایت از ما سری به فروشگاه ما با زدن کلمه مورد نظر در همین پاراگراف انجام دهید.همچنین شما میتوانید به  نرم افزار های حساب داری نیزدسترسی و خرید نمایید.

انرژی خورشیدی چیست؟ 

گوی بسیاردرخشان و داغ که درواقع ستاره ای در میان منظومه شمسی میباشد و منبع حیات بخش ما انسان ها بر روی کره زمین است.این گوی درخشان با استفاده از گداخت هسته ای و با الحاق عناصر کوچک و ایجاد عنصر بزرگ انرژی تولید میکند که معروف به انرژی خورشیدی است.

انرژی خورشیدی

درواقع
ستاره ما یک مرکز بسیار بزرگ هسته ای نسل جدید میباشد که کارکنان آن هیدروژن و هیلیوم است الحاق این دو عنصر انرژی عظیمی را در سطح پدید می آورد و در واقع با سوختن ستاره محبوب زمین انرژی خورشیدی ایجاد و توسط پرتو های الکترومغناطیس وارد جو ما میشود.  
آیاازبحران انرژی خبردارید؟
حتما شما نیزاز بحران انرژی جهانی خبر دارهستید حتمامیدانیدکه انرژی این روزها بخش مهم و استراژیک هر کشور محسوب میشود و روزبه  روزاین انرژی به لطف سوخت های فسیلی علاوه بر آلودگی و بازگشت دیرهنگام به چرخه  مصرف دامن زن بحران کمبود انرژی است حال موقعیت برای انرژی های نو ظهور مانند  انرژی خورشیدی بازشده است.
انرژی خورشیدی علاوه برکاربرد هایی که در بخش  نیروگاهی دارد بعضا در خشک کن ها در آب شیرین کن،اجاق و آبگرم کن خورشیدی  نیزکاربرد دارد.
آب شیرین کن خورشیدی
کاربرد  انرژی خورشیدی به طور مستقیم میتواند با استفاده از پنل های خورشیدی الکتریسته  تولید کند.  
شما میتوانید با مراجعه به مقاله زیر دیگر روش های بهره برداری از انرژی خورشیدی را بدانید.
بررسی کامل فناوری ومزایای استفاده ازانرژی خورشیدی+ویدیو از کاربرد نوین انرژی خورشیدی 
لینک: https://bit.ly/32bygyB

انرژی خورشیدی در روش غیر مستقیم نیزمیتواند با
حرارت خود مصرف خانگی یا نیروگاهی پیدا کند.در این مقال همان‌طور که درابتدا بیان شد قسط داریم نیروگاه خورشیدی بشقابی را بررسی نماییم.

آیامیدانیدچگونه یک نیروگاه خورشیدی ازانرژی
خورشیدی بهره مند میشود؟
 دراصل در نیروگاه های خورشیدی حرارتی با استفاده ازبازتاب دهنده هایی مانند هلیوسات وجاذب های نور که معمولا تیره رنگ هستند ازحرارت آن جهت گرم کردن سیال دیگری استفاده خواهد شد وسپس پروسه به سمت ژنراتورهای حرارتی که سیال مانند آب درآن وجود دارد منتقل میشود وسپس سیکل بخارتبدیل انرژی بخاررا با کمک ژنراتور به الکتریسته انجام خواهد داد.

نیروگاه حرارتی بشقابی

نیروگاه های حرارتی بشقابی ویا بشقابک سهوی ازسه قسمت اصلی تشکیل شده است.
جالب است بدانید سه اسم را میتوان بر این نیروگاه خورشیدی نام گذاری کرد.
 • شلمجی بشقابی
 • سهوی بشقابی یا بشقابک سهوی
 • بشقابی

 قسمت های مهم یک نیروگاه حرارتی بشقابی

1_متمرکز کننده

متمرکز کننده خورشیدی

متمرکز کننده ها در یک نیروگاه حرارتی بشقابی
وظیفه دارند تا نوررا درنقطه ای مشخص متمرکز کنند.متمرکز کننده رنگ تقریبا تیره دارند اما بسیارشفاف هستند تا بتوانند که نور های مستقیم یا به اصطلاح شعاعی خورشید را متمرکز یا اصطلاحا دریک کانون متمرکزکنند.
2_موتوراسترلینگ ویاموتورهای حرارتی
  موتور های استرلینگ ویا Stirling engine موتورهایی هستندکه به کمک سیال هایی که دردورون آن حبس میباشد به همراه پیستون ها انرژی حرارتی حاصل از انرژی خورشیدی را به حرکت مکانیکی تبدیل میکنند.
جالب است بدانید موتور های استرلینگ میتواند از هرنوع سوخت جهت استفاده حرارتی خود استفاده نمایددراینجا سوخت و ایجاد کننده حرارت توسط صفحه های برروی سهوی بشقابی انرژی خورشیدی را جهت کار برای آن مهیا میکند.
موتور های استرلینگ در یک نیروگاه بشقابی و یا شلمجی بشقابی حرارت را توسط پیستون های خود به حرکت مکانیکی سپس توسط ژنراتور الکتریکی آن را تبدیل به الکتریسته میکنند.
موتور های استرلینگ توسط دانشمندی به نام رابرت استرلینگ در سال 1816 اختراع شده است و هم اکنون به دلیل ‌‌‌‌بیصدا  بودن و بازده بالاتر نسبت به موتور های بنزینی درمواردخاصی مانند قایق وکشتی رانی  مورد استفاده قرار میگیرد.

 
 

اساس کار موتور استرلینک

وجود دو مخزن با دمای متفاوت است (مخزن گرم که توسط پرتو نور ایجاد میشود+یک مخزن سرد)که درون آن گاز محصور میشود و براساس اختلاف فشار ایجاد شده در زمان و تغییر دما،گاز هایی که معمولا هلیوم است پیستون ها سپس ژنراتور را به حرکت خواهندانداخت و بدین ترتیب انرژی خورشیدی در یک نیروگاه حرارتی بشقابی محرک میباشدو پیستون ها نیز راه انداز ژنراتور آلترناتور جهت تولید الکتریسته میباشند.
 در موتوراسترلینگ توربین وجود نداردو تبدیل گرحرارت به حرکت مکانیکی پیستون هاهستندهمچنین با استفاده از ژنراتورالکتریکی کوپل شده انرژی الکتریکی ایجاد میشود.
اجزای شلمجی بشقابی 
3_محورهای دنبال کننده نور
در یک نیروگاه بشقابی شلمجی ویا نیروگاه حرارتی بشقابی جهت افزایش راندمان کاری توسط سنسور هاو موتور چرخاننده سازه نگهدارنده میتوانید نیروگاه حرارتی  بشقابی خود را در جهت بیشترین نور خورشید و به تبعیت آن بیشترین الکتریسته قرار دهید.
 4_پایه و سازه نگدارنده
پایه های شلمجی بشقابی باید به طریقی طراحی شودکه علاوه بر سبک بودن آن بتواند استحکام نیروگاه حرارتی بشقابی را حفظ نماید و بشقاب های سهوی در اثر باد ویا هر حادثه ای در امان بماند.
مزایا و معایب یک نیروگاه حرارتی بشقابی چیست؟
مزایایی اعم از:
 • بالارفتن حرارت در نقطه کانونی بشقابک شلمجی میتواند تا  700 درجه برسد
 • میتوانید هریک از شلمجی بشقابی را به طور جداگانه نصب نمایید .
 • بازده و دمای کاری بالاکه به لطف نوریاب دومحوی سهوی شلمجی است.
 • شما میتوانید در مناطق دورافتاده یک سیستم نیروگاهی حرارتی بشقابی را راه اندازی کنید.
 • نصب ساده سیستم نیروگاه های حرارتی بشقابی یک مزیت عالی است.
 • محدودیتی در تولید ندارید و میتوانید در اندازه و یا مدلی های مختلف یک سهوی بشقابی را بسازید.
نیروگاه حرارتی بشقابی
معایب:
 • شما نمیتوانید از نسل جدید نیروگاه های هیبریدی  ویا ترکیبی استفاده نمایید و تنها باید از حرارت و انرژی خورشیدی جهت نیرو بخشیدن بر سهوی بشقابی استفاده کنید.
 • یک عیب عمومی در تمام سیستم های خورشیدی توان تولید انرژی محدود به روز و نوروانرژی خورشیدی میباشد.
 • باید پایه های انعطاف پذیر جهت نور یاب دووضعیتی در یک بشقابک شلمجی بکار ببرید که میتواند هزینه بر باشد.
 • گردو خاک میتواند توان را محدود کند پس باید مراقب صفحه های متمرکز کننده در یک سامانه نیروگاهی حرارتی بشقابی باشید.
یکی از روش های استفاده از سوخت پاک خورشید نیروگاه حرارتی بشقابی یا سهوی بشقابی(شلمجی بشقابی) است.
امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.
خدمات وامکاناتی که بدون خانه هوشمندهرگزوجودنداشت.
 امیدوارم موفق و شاد باشید و بسیار متشکرم که تا انتهای متن ما را همراهی کردید.