بررسی کامل تجهیزات پرکاربرد در دوربین مدار بسته

بررسی کامل تجهیزات پرکاربرد در دوربین مدار بسته

تجهیزات کلیدی دوربین های مداربسته به منظور نصب آن بکار میرود و در صورت نبود کابل و فیش و اتصالات سیستم مختل خواهد شد.
دوربین های مداربسته جهت نصب شدن به تجهیزات اصلی و درصورت لزوم به برخی وسایل جانبی احتیاج دارند. دراین مقاله تجهیزات اصلی را جهت نصب دوربین مدار بسته بررسی می‌نماییم همراه ما باشید.
 
تجهیزات دوربین مداربسته 
برخی تجهیزات دوربین های مدار بسته اصلی می‌باشند و در صورت نبود آن ها سیستم دوربین های مداربسته با مشکل روبرو می‌شودمانند:
  • انواع کابل
  • فیش و اتصالات
کابل جهت انتقال تصویر،تغذیه و فیش نیز اتصال و مرتبط کننده کابل به دوربین مدار بسته ویا dvr می‌باشد. 
بیشتر بخوانید: 
بررسی کامل DVR در سیستم دوربین های مداربسته

 کابل در سیستم دوربین های مدار بسته

 در دوربین مدار بسته بسیار اهمیت دارد که کابل از امواج الکترومغناطیس عایق باشد تا تصویر دارای نویز نباشددر دوربین های مداربسته بیشتراز کابل RG59 استفاده میشود.
 انواع کابل های استفاده شده در دوربین های مداربسته اعم از RG59،RG11،RG58وRG6 میباشد.RG58چند رشته بوده و بیشتر در مکان هایی که کابل حرکت و نوسان زیادی دارد به کار میرود تا براثر مفتولی بودن در حرکت زیاد قطع نشود.
شاید سوال کنید که کابل RG چیست
دسته ای از کابل ها میباشند که به آنها کواکسیال ویا Coaxiial میگویند این نوع از کابل ها به دلیل داشتن روکش های مختلف در برابر عوامل محیطی و نویز های مکان ها مقاومت خوبی را از خود نشان میدهند و درآنتن ها و یا دوربین های مدار بسته بکار خواهند رفت.
دونوع اصلی این نوع از کابل ها RG6وRG59 میباشد.
تفاوت بین این دو کابل را در جدول زیر مشاهده خواهید کرد.RG6 از لحاظ لای های حفاظتی و قطرکلی کابل بزرگتر می‌باشد.
کابل دوربین مداربسته 

 حال هریک از این کابل ها کجا بکار میرود؟

 کابل RG59:
کابل RG59 دسته ای از کابل های کواکسیال است که جهت انتقال تصویر در دوربین های مداربسته بکار میرودو یکی از تجهیزات دوربین های مدار بسته میباشد.
درون کابل از چند لایه مختلف تشکیل شده است.
روکش بیرونی جهت حفاظت از کابل جهت عوامل محیطی و لایه بعدی شیلد مسی است که وظیفه از سیگنال های داخل کابل دربرابر نویز های محیطی و الکترو مغناطیسی و لایه پلاستیکی جهت حفاظت از مغزو جدا کردن مغزی از شیلدمسی کابل و درآخر مغز کابل که وظیفه دارد سیگنال های تصاویر گرفته شده از دوربین مداربسته را به DVR برساند.
کابل RG59 در فواصل به طول 300 متر مناسب می‌باشد.
 تجهیزان دوربین مدار بسته
 کابل RG6:
کابل RG6 همان طور که گفته شد دارای لایه حفاظتی بیشتر و قطر مغزی بیشتر می‌باشد.این کابل دارای 4لایه حفاظتی تا مغزی کابل می‌باشد.لایه اول پوسته خارجی و لایه ی دوم شیلد مسی و در لایه سوم شیلدآلومینیومی و در آخر جداکننده پلاستیکی فویل آلومینیومی از مغزی کابل این کابل بدون نویز و بدون مشکل در فواصل خود تصویر را از دوربین مدار بسته به DVR منتقل می‎کند.
دوربین مدار بسته
این کابل در سیستم دوربین های مدار بسته در فواصل بالاتر از 300متر و تا 500 متر بکار میرود.توجه کنید به دلیل داشتن لایه های حفاظتی بیشتر این کابل کلفت تر میباشد و در نصب شاید کنی شما را در گوشه های مسیر کار آزار دهد.
کابل RG11:
کابل RG11  دارای همان لایه های حفاظتی RG6 میباشد اما به دلیل داشتن قطر عایق بالاترو همچنین قطر بیرونی بالاتر در مسافت های طولانی 1000 متر جهت انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته بکار میرود.این نوع کابل در کارخانه ها و سوله های بزرگ و یا حتی در مکان های نظامی کاربرد دارد.
این کابل به دلیل داشتن حفاظت هایی با قطر بالا میتواند بدون افت کیفیت تصویر و همچنین صدا و یا هر نوع اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد این کابل را میتوان به راحتی با وجود قطربالای آن تشخیص داد و این کابل را بهترین کابل در بین کابل های کواکسیال می‌دانند. 

فیش های ارتباطی 

در دوربین های مداربسته یکی از تجهیزات کلیدی و مهم فیش ها و اتصالات هستند به طوری که اگر این نوع از فیش ها از کیفیت و یا مقدار مقاومت مناسبی برخوردار نباشند به صورت مستقیم بر کیفیت تصویر شما تاثیر گذار خواهد بود. 
انواع فیش های درون سیستم دوربین مدار بسته.
فیش BNC:
 برای اتصال دوربین های مدار بسته به DVR از فیش BNC استفاده میکنند.فیش های BNC را میتوان با مقاومت 50ویا70 اهم در بازار یافت.این فیش ها در سیگنال های رادیویی،آنالوگ،و دیجیتال مورد استفاده قرار میگیرند.
 نکته ای مهم در اتصال BNC باید رعایت شود این است که اگر شیلد را به درستی در جای خود قرار ندهیم نویز شدید در تصویر رامشاهده می‌کنیم و یا اگر مغزی کابل به درستی متصل نشده باشد تصویری از دوربین مدار بسته نداریم.
پرس BNC چیست:
پرس هایی شش گوش هستند که جهت پرس کردن کانکتور های F ,BNC بکار میرود این پرس شبیه پرس پند پوتینی میباشد اما به جای 4 گوش از 6 گوش جهت پرس استفاده میکند و کانکتور را 6 گوشه میکند. 

پرس دوربین مدار بسته
 آداپتور های تغذیه ای دوربین های مدار بسته
درهنگام انتخاب آداپتور ها باید به ولتاژو جریان دوربین مدار بسته خود توجه نمایید تا مشکلاتی مانند قطع و وصل تصویر دوربین مدار بسته پرش تصویرو همچنین جلوگیری از آسیب به دوربین همچنین منبع تغذیه جلوگیری شود. 
فیش تغذیه دوربین های مدار بسته  
اگر شما آداپتور مخصوص به دوربین های مدار بسته را در اختیار دارید این فیش به کار شما نخواهد آمد و اما اگر از اتصالات آن راضی نیستید میتوانید با فیش مخصوص تغذیه ای که هم به صورت سیم و هم به صورت کانکتوری موجود است استفاده کنید.
ویا در جاهایی که میخواهید از یک آداپتور برای چند دوربین نزدیک به هم دیگر استفاده نمایید این کانکتور ها را باید استفاده کنید.
فیش تغذیه ای دوربین مدار بسته 
 دوربین های مدار بسته باکمک این تجهیزات می‌تواند مورد بهره برداری قرار گیرد امیدوارم از این مقاله لذت کافی را برده باشید.
بیشتر بخوانید: