بررسی جامع انواع ماژول های خانه هوشمند

بررسی جامع انواع ماژول های خانه هوشمند

ماژول ها درخانه هوشمند وظیفه اعمال فرمان برعملگرهاو کنترل عملکرد آنها را در ساختمان هوشمند به عهده دارند.
درخانه هوشمند ماژول های متنوعی جهت کنترل واعمال فرمان در خانه هوشمند وجود دارد وجود این ماژول ها درساختمان هوشمند الزامی است.
درخانه هوشمند ماژول ها فرمان را گرفته و بر عملگر اعمال میکندو واسط بین سیستم فرمان BMS درقسمت ورودی به عملگر می‌باشد.
دراین مقاله انواع ماژول ها را به صورت کامل توضیع خواهیم داد امیدواریم از این مقاله در فروشگاه اینترنتی ارگل لذت ببرید. 
دراین مقاله موضوعاتی مانند.
  •  مقدمه ای برخانه هوشمند چیست
  • مازول چیست؟
  • معرفی انواع ماژول های خانه هوشمند و کاربردهای آن

   خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمندبابهره گیری از مجموعه از سخت افزار و نرم افزار،تمامی قطعات یک ساختمان هوشمند را یکپارچه و شبکه می‌‌سازد وبا بهره گیری ازبرخی سناریو هاو سنسور ها و ماژول ها در خانه هوشمند باعث میشود تا کمترین دخالت توسط انسان انجام بپذیرد. 
درخانه هوشمند علاوه بر خودکار سازی عملکرد ساختمان هوشمند امنیت و آسایش همچنین راحتی در انجام برخی کارهای مهم و غیر مهم در خانه ویا کنترل بهینه انرژی حتی در کیلومترها دورترتنها با فشردن یک دکمه انجام می‌گیرد. 
بیشتر بخوانید:
بررسی کامل علل های هیجان انگیز استفاده از خانه های هوشمند

خانه هوشمند

ماژول چیست؟ 

ماژول ها درواقع برد هایی هستند که از مجموعه چند قطعه دیگر به صورت یک پک به منظور انجام یک وظیفه مشخص به وجود آمده باشید برای مثال ماژول های خانه هوشمند جهت یک کار مشخص ایجاد می‌شودمثلا ماژول فن کوئل خانه هوشمند جهت کنترل وسایل سرمایش و گرمایش درخانه هوشمند به کار میرود. 
استفاده ار ماژول ها علاوه بر اینکه صرفه اقتصادی به همراه دارد می‌تواند اطمینان و امنیت در کارایی را به ما بدهد به علاوه میتوان با اتصال سنسور ها به همین ماژول ها در خانه هوشمند از بار پردازشگری کنترلر مرکزی ساختمان هوشمند جلوگیری به عمل بیاوریم تا این سیستم مرکزی بهتر و سریع تر دیگر کار های پردازش را انجام دهد.و همچنین با ماژول ها در خانه هوشمند می‌توان سریع تر کارها را به انجام رساند. 
اجزای سیستم خانه هوشمنددر گام نخست اجزای یک سیستم خانه هوشمند را به صورت مختصر توضیع خواهیم داد.
یک سیستم ساختمان هوشمند شامل ورودی،تابلومرکزی و خروجی می‌باشد.
ورودی ها:
تمامی اطلاعات انواع سنسور ها ،ریموت ها،کلید های لمسی،صفحه های لمسی و اطلاعات فرستاده شده توسط برنامه گوشی یا تبلت به صورت  شبکه ویا پیامک به ساختمان هوشمندرا ورودی می‌گویند.
تابلو مرکزی:
انواع ماژول های خانه هوشمند اعم از ماژول شدت روشنایی،ماژول کنترل دما و...
خروجی:
مجموعه ای تمامی عملگر ها در خانه هوشمند مانند موتور های پرده ویا شیر های برق آب و گازرا خروجی می نامند.

بیشتر بخوانید:
اجزای ورودی ساختمان هوشمند

ماژول های ارتباطی 

دوماژول جهت ارتباط در خانه هوشمند به شرح زیر می‌باشند. 

مازول رابط کامپیوتر و رایانه
یکی از ماژول های خانه هوشمند که جهت انتقال برنامه های نوشته شده توسط کامپیوتر به سیستم مرکزی خانه هوشمند باید رابط هایی تحت عنوان ماژول درگاه USB ویا ماژول رابط رایانه استفاده شود تا برنامه های نوشته شده در رایانه را به سیستم مرکزی ساختمان هوشمند منتقل سازیم.

ماژول رابط کامپیوتر
با این ماژول در خانه هوشمند میتوان تمامی پارامتر ها،آدرس دهی قطعات وتنظیمات را وارد سیستم مرکزی نماییم این ماژول را میتوان پس از اتمام کارانتقال از مدار جدا کرد.

ماژول رابط شبکه
ماژول شبکه خانه هوشمند 
 
این ماژول درخانه هوشمند نیز جهت انتقال تمامی تغییرات و یا برنامه های نوشته شده توسط شخص متخصص درکامپیوتر ویا لپتاب طراحی شده است اما تنها تفاوت آن این است که یک شبکه و اترنت به علاوه درگاه USB به آن اضافه شده است تا درصورت مسافت زیاد نیز بتوان پرامتر هاوتنظیمات و برنامه هارا در ساختمان هوشمند اعمال کنیم.
ماژول های کنترل کننده در خانه هوشمند
 ماژول کنترل و تغییر شدت نور
این ماژول در خانه هوشمند که دیمر هم نام گذاری میشود جهت کنترل روشنایی لامپ های هالوژن و رشته ای می‌باشد.شما می‌توانید با یک ماژول متداول دو کاناله 300 وات دو لامپ را به صورت مجزا درساختمان هوشمند از لحاظ شدت نورویا خاموش و روشن بودن تنظیم نمایید.نکته ای که حائز اهمیت است باید توان کمتر از 300 وات باشد.
ماژول کنترل روشنایی ساختمان هوشمندد 
 
البته توان و جریان های مختلف این ماژول خانه هوشمند وجود دارد. 
این ماژول خانه هوشمنددردونوع می‌باشد که نوع اول نمیتواند لامپ های LED و مهتابی را کنترل نماید اما نوعی دیگری از ماژول های کنترل و تغییر شدن نور میتواند این نوع لامپ ها را هم کنترل دهد.نورتوسط درصدبیان میشود و شما می‌توانید بابرنامه این میزان را تعریف نماییدو جریان کاری تا 16 آمپر می‌باشدعلاوه بر این ها امکان دنبال روی از سناریو های مختلف نیز در دیمر ها تعبیه شده است.

بیشتر بخوانید. 
معرفی بهترین سناریو،درخانه هوشمند

ماژول منبع تغذیه: 

انواع ماژول های خانه هوشمند
در یک ساختمان هوشمند جهت تغذیه تمامی ماژول ها باید یک منبع تغذیه ای که ولتاژ 230V را به 30 ویا 29 ولت با جریان های 160،640،320 mA را تامین نماید.اغلب ماژول های خانه هوشمند 10 میلی آمپر جریان کشی دارند ولی باید به طور دقیق این عدد انتخاب شودو امکان توسعه ویا عدم توسعه ماژول ها درخانه هوشمند در آینده نیز در نظر گرفته شود.
برخی از مازول های خانه هوشمند توانایی نشان دادن جریان را در نمایشگروهمچنین تحت شبکه بودن را در ساختمان هوشمند دارند. 

ماژول فعال ساز رله
ماژول فعال ساز رله ماژول است که میتواند به طور مستقل وسایلی مانند چراغ ها و یا وسایل مختلف را روشن کند این ماژول در خانه هوشمند میتوندتا 20 آمپر را تامین نماید این ماژول در 2،4،8و 12 کانال ساخته میشود این ماژول یمتواند براساس زمان سنجی یک تایمر نیز در ساختمان هوشمند وسایل را خاموش ویا روشن نماید.

ماژول فعال ساز رله 
 
این ماژول خانه هوشمند میتواند جریان هخای مختلف را برای شما تامین نمایدهمچنین امکان قطع و وصل جداگانه تمامی کانال ها و اجرای سناریو ها از دیگر امکانات این ماژول در ساختمان هوشمند می‌باشد.

همچنین می‌توانید بخوانید: 
پروتکل چیست_بررسی کامل پروتکل معروف درخانه هوشمند

ماژول کنترل پرده
این ماژول در خانه هوشمند جهت کنترل کردن پرده و موتورآن طراحی شده است این ماژول می‌تواند با توجه به نوع ولتاژ متغیر باشد (ACیاDC) این ماژول می‌تواند پرده را باز ویا بسته نماید ویا اینکه پرده را جوری تنظیم کند که فضا تاریک ویا بسیار روشن شوداین ماژول در ساختمان هوشمند توانایی کنترل و تنظیم مثلا 2 یا 4 پرده را به صورت مجزا به عهده بگیردوبراساس سناریو ها پرده ها را منطبق با سناریو تنظیم نماید. 

ماژول کنترل پرده

ماژول فن کوئل 
این ماژول در خانه هوشمند جهت تنظیم گرمایش و سرمایش بکارمیرودهمچنین با استفاده از سنسوردما ویا ترموستات متناسب با سیگنال خروجی در ساختمان هوشمند میزان گرمایش و یا سرمایش حتی سرعت این دو دستگاه تعیین میشود.
این ماژول ها میتوانند 3 سرعت را در خانه هوشمند شما اعمال کنند همچنین توانایی رفتار طبق سناریوی تعریف شده ویا به صورت دستی در ساختمانهوشمند رادارند.دراین ماژول ها تمامی .جزئیات مربوط به هوا دخیل هستند مانند فصل،دمای بیرون ویا داخل خانه تا بهترین شرایط حرارتی و بهینه سازی انرژی اتفاق بیوفتد.
 
ماژول فن کوئل چیست 
 
وآخرین ماژول بررسی شده ماژول یونیورسال می‌باشد.
این ماژول نیز مانند یک پل ارتباطی در بین کلید های سنتی و سیتم ساختمان هوشمند عمل میکند این ماژول در خانه هوشمند با متصل شدن به کلید های قدیمی میتواند فرامینی مانند خاموش،روشن،پایین و بالا رفتن تجهیزی را با استفاده از این ماژول به سیستم خانه هوشمند بفرستد.
 

ماژول رابط یونیورسال

امیدوارم از این مقاله لذت کافی را برده باشید و متشکرم که مارا تا انتها خواندید لطفا جهت حمایت از ما سری به فروشگاه ما بزنید و قطعاتی مانند:
کنترلر مرکزی Zipato مدل Zipatile
دیمر هوشمند آی تی آر مدل EU-DM
.ودیگر وسایل هوشمند را میتوانید ازفروشگاه اینترنتی ارگل تهیه و خرید نمایید