انرژی خورشیدی و سیستم های فتوولتائیک

انرژی خورشیدی و سیستم های فتوولتائیک

یکی از راه های بهره برداری ازانرژی خورشیدی امروزه به صورت سریع و پاک به کمک سیستم فتوولتائیک متصل به شبکه قابل دسترسی است.
یکی از راه های بهره برداری از انرژی خورشیدی توسط نیروگاه خورشیدی است.ویک نوع از نیروگاه ها احداث نیروگاه متصل به شبکه می‌باشدتا علاوه بر تامین انرژی برق مورد نیاز بتوان کسب درآمد نیز کرد.
 
بیشتر بخوانید: 
 

 چرا از انرژی خورشیدی بهره بگیریم؟

باتوجه به اقلیم برخی مناطق ایران که جهت برق رسانی با آن با مشکل روبرو هستیم و نمی‌توانیم به آن ها برق رسانی درستی انجام دهیم ویا برق رسانی به آنها نیازمند هزینه های زیاد می‌باشد میتوان از سیستم فتوولتائیک و انرژی خورشیدی بهره گرفت.
درموضوع بعدی اگرما روستاهایی را که دارای پتانسیل تولید انرژی الکتریکی توسط انرژی خورشیدی هستند را به نیروگاه خورشیدی مجهز کنیم علاوه بر کاهش بار شبکه و مسائل مربوط به آن روستایی عزیز ایرانی می‌تواند نیاز خود را تامین و برق مازاد را به فروش برساند.

 
انرژی خورشیدی 
 
حال محوریت موضوع به سمت سوالی پیش خواهد رفت تحت عنوان نیروگاه فتوولتائیک چیست؟
همان‌طور که احتمالا شما از بحران گریبان گیر جهان خبر دارید نباز به یک منبع تمام نشدنی وهمچنین پاک احساس میشودیک قسمت از محوریت موضوع به سمت انرژی خورشیدی و سیستم فتوولتائیک حرکت میکند.
جهانیان درصدد تامین انرژی مورد نیاز تمام جهانیان یعنی برق از سوخت های فسیلی آلوده کننده و تولید کننده گرمایش زمین استفاده میکردند اما امروز انرژی های تجدید پذیر را کم کم جایگزین آن میکنند.
سیستم فتوولتائیک روشی است که در آن به شکل کاملا راحت و بدون اعمال مکانیکی و فیزیکی تنها با قرار دادن پنل ‌ خوشیدی  و احداث یک سیستم فتولتائیک متصل ویا منفصل از شبکه میتوان از انرژی خورشیدی دیگر انرژی همه گیر جهان یعنی الکتریسته را دریافت نمود. 
 انواع سیستم های فتوولتائیک چیست؟ 
سیستم های فتوولتائیک به دو رسته کلی تقسیم می‌شوند. 
 1. سیستم های متصل به شبکه برق رسانی
 2.  سیستم های منفصل از شبکه
دراین مقاله محوریت بحث بررسی سیستم فتوولتائیک متصل به شبکه برق رسانی است.  
.دراین مقاله چه میخوانیم 
 • بررسی کوتاه سیستم منفصل از شبکه
 • سیستم متصل به شبکه چیست؟
 • نکات طراحی نیروگاه متصل به شبکه چیست؟

سیستم فتولتائیک منفصل از شبکه چیست

سیستم های فتوولتائیک منفصل و یا مستقل از شبکه Stand Alone که به آن oof Grid نیز می گویند باید به گونه ای طراحی و نصب شوند که علاوه بر ایجاد کردن تغذیه DC ولتاژ خود را برای برق رسانی به خانه مسکونی که ولتاژ AC میخواهد نیز تبدیل نماید.درواقع باید انرژی خورشیدی را توسط پنل خورشیدی به انرژی الکتریسته مصرفی خانوار تبدیل نماید.

اجزای این سیستم مستقل از شبکه جیست؟
 • پنل خورشیدی
 • کنترل شارژ
 • باتری
 • اینورتر ویا مبدل ولتاژ ACبهDC می‌باشد. 
سیستم فتوولتائیک باید تمام بار های موجود در خانه مسکونی رابا انرژی خورشیدی و به کمک پنل خورشیدی تامین نماید البته در بعضی اوقات علاوه بر سیستم فتوولتائیک یک ژنراتور برق اظطراری هم تعبیه می‌شود. 
 
 
 

فواید و محل کاربرد نیروگاه مستقل از شبکه 

 • به شبکه برق رسانی احتیاج کامل ندارید.
اگر درروز های انرژی خورشیدی کم و بازده پنل خورشیدی پایین آمده است می‌توانید به شبکه سراسری متصل شوید
 • درمناطق دور از دسترس میتوان برق رسانی کرد.
عشایر و مناطق کوهستانی به راحتی میتوانند از نعمت برق بهره مند شوند.
 • نیاز به متخصص و نگهداری زیاد ندارید. 
 کاربرد های این نوع از نیروگاه ها که میتوان اشاره نمود به شرح زیر می‌باشد.
توسط انرژی خورشیدی و پنل خورشیدی میتوان به عشایر یک برق سیار اعطا نمود و د رمناطق سعب العبور به راحتی برق رسانی کرد.
می‌توان توسط پنل خورشیدی کوچک برخی موارد مانند پمپ های کشاورزی  و روشنایی را تامین نمود.
برخی مناطق که دارای اتاق های مخابراتی هستند و برق کمی هم می‌خواهند رابا پنل خورشیدی و انرژی خورشیدی تامین نمود.
میتوان یک سیستم فتوولتائیک را در پشت بام خود نصب کنید واگر برق آن موردنیاز شما را تامین کرد آن را به شبکه برق سراسری با کمی تغییرسیستم بفروشید.
 
پنل خورشیدی در نیروگاه 
 
سیستم فتوولتائیک متصل به شبکه 
سیستم فتوولتائیک متصل به شبکه ویا Grid Conenected که به آن ON Grid نیز میگویند سیستم فتوولتائیک است که از انرژیخورشیدی جهت تولیدو توزیع برق در شبکه توسط پنل خورشیدی استفاده میکند.
سیستم فتوولتائیک متصل از شبکه جهت برداشتن فشار بار از شبکه برق رسانی همچنین برای برخی ها یک زمینه سرمایه گذاری به شمار میروداین سیستم از پنل خورشیدی درجهت تولید سرمایه و کمک به سیستم برق رسانی سراسری استفاده میکند.
سیستم فتوولتائیک متصل به شبکه حتی در پشت و بام خانه و از 1تا5 kwh مورد بهره برداری قرار دادانرژی خورشیدی و پنل های خورشیدی فرصت سرمایه گذاری به همه و در هر مکان را داده است.

مزایای سیستم متصل به شبکه

نصب راحت و آسان حتی در پشت بام خانه
عدم نیاز به ذخیره ساز(باتری) 
 احتیاج به یک تکنسین حرفه ای تمام وقت مانند دیگر نیروگاه نیست.
نیاز به سیستم های پیچیده کنترلی مانند دیسپاچینگ دیگر نیروگاه ها نیست.
 
سیستم فتوولتائیک 
 
بیشتر بخوانید: 
بررسی کامل نیروگاه حرارتی بشقابی 
 نکات طراحی سیستم فتوولتائیک متصل به شبکه 
دریک سیستم فتوولتائیک باید به گونه از انرژی تولید شده پنل های خورشیدی بهره برداری شود که بتوان آن را وارد شبکه برق سراسری نمود یعنی باید فرکانس و مقدار ولتاژ با شبکه برق سراسری یکی باشد. 
مبدل های قدرت میتواند از انرژی الکتریسته تولیدشده توسط انرژی خورشیدی که همانطور که در قبل گفته شد خروجی یک پنل خورشیدی DC می‌باشد یک ولتاژ AC متناسب با توان شبکه سراسری تبدیل نماید.
این مبدل قدرت می‌تواند در صورت عدم نیاز شبکه به برق آن برق سیستم فتوولتائیک را از مدار خارج نماید.
یک سیستم فتوولتائیک متصل به شبکه امکان دارد که انرژِی خورشیدی زیادی دریافت کرده باشد وآن را به الکتریسته تبدیل نماید واین انرژی مازاد منطقه محلی میباشد در این صورت این انرژی به شبکه سراسری فرستاده میشود اما اگر پنل خورشیدی انرژی را تولید نکند نیز شبکه برق رسانی علاوه بر تامین انرژی نیروگاه شبکه محلی را نیز برق رسانی   می‎کند. 
نکته ای که باید مد نظر قرار گیرد این است که با قطعی شبکه برق نباید پنل های خورشیدی،انرژی خورشیدی را تبدیل به الکتریسته کنند و باید بار های مصرفی قطع گردد و سیستم فتوولتائیک به حالت ذخیره نیروبا کمک باتری میرود. 
با این مقاله شما با عنوان سیستم هاب فتوولتائیک آشنا شده اید.
سیستم های فتوولتائیک در ایران باتوجه به پتانسیل بالایی جهت دریافت انرژی خورشیدی این نعمت خدا دادی دارد بسیار خوب و با صرفه می باشد امید است که قیت ها پنل های خورشیدی به حدی برسد تا مردم عادی نیز بتوانند تولید انرژی را تجربه کنند.
امیدوارم از این مقاله لذت کافی را برده باشید. 
راستی میدانستید شما میتوانیدبا مراجعه به فروشگاه ما برخی از کالاهای مارو که در زمینه برق خورشیدی هستند بخرید؟
صفحه محصولات انرژی خورشیدی فروشگاه اینترنتی ارگل