چگونه IoT و AI می توانند شرکتها را قادر به شروع مجدد فعالیتهای خود در طی Covid-19 کنند

چگونه IoT و AI می توانند شرکتها را قادر به شروع مجدد فعالیتهای خود در طی Covid-19 کنند

چگونه IoT و AI می توانند شرکتها را قادر به شروع مجدد فعالیتهای خود در طی Covid-19 کنند؟

 

بعد از ماهها عدم اطمینان شدید ، مکث اقتصادها و انزوا در خانه های ما ، سرانجام اقتصادها به آرامی عملیات و معاملات خود را دوباره آغاز می کنند. با این حال ، این انتقال ایمن نخواهد بود. بسیاری از قوانین مربوط به فاصله بدنی و بهداشت و همچنین محدودیت هایی وجود دارد که هنوز کارفرمایان را مجبور می کند از کارمندان خود بخواهند که از خانه (برای ماه ها) کار کنند. البته این قوانین بیش از حد ضروری است بنابراین می توان از موج دوم بیماری همه گیر جلوگیری کرد ، اما نگرانی های کلیدی برای شرکت ها و کارمندان وجود دارد. مثلا: چگونه شرکت ها می توانند خدمات خود را آغاز کنند ، در حالی که تعداد کمتر کارمند مجاز به کار هستند؟چگونه مشتریان یا کارمندان می توانند با اطمینان ، بدون دست زدن به سطوح و فاصله گرفتن از یکدیگر ، از خانه امن خود خارج شوند؟

برای سالها کار در فن آوری و تخصص در نحوه کار اینترنت اشیاء (IoT) به عنوان یک توانمندساز می تواند به شهرها و شرکتها کمک کند تا فرآیندها و محصولات خود را بهبود بخشند . برای شروع ، IoT شبکه ای از دستگاه های متصل است که می تواند با یکدیگر ارتباط برقرار کند ، داده ها را تبادل کند و اتوماسیون کارها را ارائه دهد. ما می توانیم از IoT برای حس کردن (جمع آوری داده ها از طریق سنسورها) و هوش مصنوعی (AI) استفاده کنیم تا از این داده ها معنا پیدا کنیم. نام جدید این همگرایی AI of Things (AIOT) است. نیازی به گفتن نیست ، برای دستیابی به پتانسیل کامل IoT و هوش مصنوعی ممکن است در موارد خاصی مانند محاسبات لبه ، دوقلوهای دیجیتال ، واقعیت افزوده / مجازی (AR ، VR) و هواپیماهای بدون سرنشین مورد نیاز باشد.

 

 همه ما می توانیم توافق کنیم که سه موضوع اصلی (نیاز) وجود دارد تا زمانی که واکسن جدید برای کووید 19 پیدا کنیم. این مضامین عبارتند از:

     کار از خانه (یا همه کارها را از مکانی امن انجام دهید)

    فاصله جسمی

    معاملات بدون تماس

IoT و AI می توانند به خوبی این سه نیاز را ارائه دهند. بیایید چگونگی انجام سه موضوع را بررسی کنیم :

 

     کار از خانه (یا همه کارها را از مکانی امن انجام دهید)

IoT واقعاً می تواند در زمینه نظارت از راه دور و مدیریت دارایی ها به شما کمک کند ، به این معنی که می توانید دارایی ها ، ماشین ها ، محصولات (یعنی یخچال های یک فروشگاه خرده فروشی ، سیستم های مدیریت موجودی ، ماشین های موجود در کارخانه ، مبلمان شهری هوشمند و غیره) را در اینترنت متصل کنید. .) و عملکرد آنها را از راه دور ، فقط از طریق لپ تاپ در خانه ، کنترل کنید. نیازی به اعزام فیزیکی افراد به منظور بررسی موقعیت مکانی و عملکرد دستگاه ها نیست. شرکت ها تقریباً در هر صنعتی باید تحقیق در مناطقی را انجام دهند که بتوانند فرایندها را به صورت خودکار انجام دهند و در اسرع وقت تصمیم بگیرند. این نیاز فوری را برای تولید کنندگان ، خرده فروشان ، لجستیک ، ساخت و سازها ، ارائه دهندگان تعمیر و نگهداری ماشین آلات یا زیرساخت ها و حتی شهرها ، بیمارستان ها و فرودگاه ها می بینم. شرکت هایی که راه حل های IoT را  قبلاً فعال کرده بودند ،  به شفافیت ، ردیابی در زمان واقعی ، ایمنی و برآورده ساختن تکیه میکنند.

شرکت ها می توانند با مراحل ساده ی  نظارت بر دارایی های خود شروع کنند.سپس می توانند تجزیه و تحلیل های پیش بینی کننده (یا نسخه ای) را اضافه کنند تا بتوانند زود هنگام بدون فوت وقت مسائل را شناسایی  و قبل از دیر کردن آن را حل کنند. حرکت از رویکرد واکنشی به یک ذهنیت فعال تر می تواند زمان و بودجه زیادی را صرفه جویی کند. به عنوان مثال ، به جای فرستادن تکنسین ها برای رفع سریع یک مسئله بزرگ ، می توانید مواردی را که به عنوان موانع برنامه کاری پیش بینی می کنید  جلوگیری کرده یا برنامه ریزی کنید در صورت وجود تعداد کمتر افراد در اطراف از اتلاف وقت کارکنان جلوگیری کنید. اگر می خواهید کارآمدتر شوید ، می توانید IoT را با واقعیت مجازی یا قابلیت های واقعیت افزوده ترکیب کنید تا دید بهتری نسبت به همه چیز داشته باشید.

 یک مورد بسیار خوب استفاده از این کار ، دسترسی به کارمندان در این زمینه است که می توانند با دریافت راهنمایی های دقیق از متخصصانی که تازه کار در زمینه کار از راه دور  هستند ، به تخصص بالایی (فنی / دامنه) دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این ، با استفاده از ابزارهای کنترل از راه دور و نگهداری پیش بینی کننده ، یک شرکت همچنین می تواند از مصرف کاغذ جلوگیری کند(عالی برای بهداشت و محیط زیست، به غیر از کارآیی) ، بینش ارزشمندی در مورد نحوه استفاده از محصولات و ماشین ها (مفید برای شناسایی خدمات و بازارهای محصول) بدست آورد. به طور کلی ، شما می توانید تمام این داده های جمع آوری شده از چندین ماشین را در یک سیستم مرکزی اطلاعات داشته باشید که می توانید آنها را بصری ، به اشتراک بگذارید و بینش عملی ایجاد کنید.

مفاهیم مشابهی را می توان برای نظارت بر سلامتی و کار کارگران ، در بخش هایی مانند ساختمان ها ، انرژی ، بیمارستان ها و غیره نیز مورد استفاده قرار داد که در آن سلامتی ، ایمنی و کارآیی حتی حیاتی تر نیز هستند. داده های جمع آوری شده و ناشناس می تواند برای سیستمهای بهداشت و درمان ملی نیز بسیار مفید باشد ، بنابراین می توانند تأثیر تصمیمات خود را در سهولت قفل سنجی و غیره بسنجند. هر چیزی که برای کار از خانه بحث کردیم می تواند از بسیاری جهات به شرکت کمک کند و همچنین پس از پایان بیماری همه گیر. به همین دلیل است که کارکنان باید در مرکز هر فرآیند تفکر طراحی قرار بگیرند و از ابتدا از آنها بازخورد ، اجماع و مشارکت فعال بخواهند.

 

    فاصله جسمی

 

متأسفانه ، مشاغل بسیاری وجود دارد که بدون حضور آنها امکان پذیر نیست ، مانند سازندگان ساخت و ساز ، برخی از کارگران در کارخانه ها ، مزارع ، فروشگاه های خرده فروشی یا خدمات حمل و نقل. تقریباً در هر کشور ، حتی اگر قفل شدید انجام شود ، نیاز به دو متر فاصله فیزیکی از یکدیگر مهمتر از همیشه است. دولت ها سعی می کنند این کار را یا به عنوان راهنما یا حتی به عنوان یک قاعده ، مجبور کنند و این کار را برای شروع مجدد کارها شرط سختی برای تجارت ها می کند. علاوه بر این ، خدمات از راه دور که در بالا برای کار از خانه توضیح داده شد ، واقعاً به شرکتها کمک می کنند تا تعداد کارمندان در این زمینه را کاهش دهند و شرایط مناسبی را برای فاصله بدنی ایجاد کنند. جدای از این هرچند ، برخی از راهکارهای اضافی برای فعال سازی IoT در بازار نیز وجود دارد.

در محیط های کنترل شده که می دانیم کارکنان کجا هستند و هرکدام باید باشند ، راهی برای نظارت و تلاش برای اطمینان از فاصله جسمی از طریق پوشیدنی ها است. به عنوان مثال ، ساعتهای هوشمند ، کمربندهای هوشمند ، کلاه ایمنی یا حتی لباس و کفش هوشمند می توانند اطلاعات مکان و زمینه را در مورد مکان کارگران و چگونگی موفقیت آمیز نشان دهند که اقدامات اعمال شده برای فاصله و ایمنی بدنی است. پوشیدگی حتی می تواند یک هشدار ساده (صدای نرم / لرزش) برای کارگر ایجاد کند ، در صورتی که کمتر از دو متر فاصله داشته باشد. برخی از این پوشیدنی ها همچنین می تواند به شناسایی اینکه هر کارمند تب یا استرس بالایی دارد ، کمک کند. در نتیجه ، مدیران می توانند اقدامات و تصمیم گیریهای مبتنی بر داده را انجام دهند که به نفع سلامت کارکنان و بهره وری آنها باشد. البته همه این اقدامات باید در جهت حمایت از کارکنان و مجازات نکردن آنها باشد ، در غیر این صورت نتایج این اقدامات بسیار نگران کننده خواهد بود.

برخی از شرکتهای پیشرفته تر در نظر دارند حتی اگر شخصی تب و پیشرفت کار داشته باشد ، از هواپیماهای بدون سرنشین برای بازرسی در صورت فاصله بودن کارگران استفاده کنند. ما انتظار داریم که این هواپیماهای بدون سرنشین عمدتا در بخش کشاورزی ، ساخت و سازها ، نفت و گاز و معدن مشاهده شود. در هواپیماهای بدون سرنشین در آسیا نیز از پهپادها استفاده می شود ، اما به دلیل نگرانی از حریم خصوصی دور از انتظار است به زودی آنها را در قاره های دیگر (شاید در ایالات متحده) ببینم.

 
 

    معاملات بدون تماس

 

همه ما می دانیم که covid-19 می تواند ساعتها بر روی سطوح بماند ، بنابراین خارج از خانه ما باید تلاش کنیم تا به چیزی دست نزنیم. چگونه IoT و هوش مصنوعی می توانند در این زمینه کمک کنند؟ البته فن آوری هایی که از کار از خانه و فاصله پیگیری می کنند نیز می توانند به معاملات بدون تماس کمک کنند زیرا بسیاری از کارها و فرایندها می توانند به صورت خودکار انجام شوند

مفهوم ساختمان های هوشمند شاید یکی از بهترین نمونه های چگونگی کمک IoT در تعامل بدون تماس در یک محیط بسته (ساختمان) باشد. ساده ترین مورد استفاده مربوط به چراغ های هوشمند است که در هنگام احساس حرکت آنها نیازی به لمس سوئیچ ها نخواهید داشت. با داشتن چراغ های هوشمند ، مانند سایر سنسورهای فعال ، شرکت ها و شهرها نیز می توانند در مصرف و انرژی زیادی صرفه جویی کنند. داده های حاصل از چراغ ها همچنین می توانند مدیریت بهتری در ساختمان در طول همه گیری (و بعد از آن) داشته باشند و بازده سرمایه گذاری را نیز جذاب تر جلوه دهند. علاوه بر این ، با وجود سنسورهای اشغال اتاق و قفل هوشمند / کنترل دسترسی ، امکان دسترسی به مناطق خاص در صورت وجود تعداد زیاد افراد ممکن است.

یکی دیگر از موارد استفاده خوب در ساختمانها می تواند از تنظیم خودکار دمای هر اتاق تا مدیریت رطوبت داخلی برای به حداقل رساندن میزان بقای ویروس ها باشد. مورد مهم دیگر این است که اطمینان حاصل کنید که پنجره ها باز هستند و سیستم HVAC مطابق با آن هوا را که تنفس می کنیم ، بدون دست زدن به سطوح یا از راه دور ، بهبود می بخشد.

علاوه بر اتوماسیون از طریق IoT ، استفاده از برنامه های فعال شده با صدا از دیگر راه های تقویت تعامل بدون تماس است. بلندگوهای هوشمند مانند الکسا و گوگل در خانه ها محبوبیت پیدا می کنند ، اما ما این مفهوم را در ساختمان های تجاری نیز خواهیم دید. بیشتر و بیشتر تولید کنندگان مطب یا امکانات عمومی قابلیت های فرمان صوتی را در کار خود دارند ، مانند آسانسورهای هوشمند ، دستگاه های قهوه ، ماشینهای فروشی و سایر دستگاهها. اتصال این دستگاه ها و افزودن قابلیت های صوتی می تواند فرصت های جدیدی را برای تبلیغات و تعامل با برند ایجاد کند.

یک کاربرد کاملاً جدید در دنیای غرب که می تواند تجربه تماس بدون تماس را ارائه دهد ، تشخیص چهره است که در آسیا کاملاً مورد استفاده قرار می گیرد. این موضوع بسیار حساس است اگرچه به داده های شخصی و نحوه استفاده از این داده ها مرتبط است. با این حال ،  در محیط های کنترل شده ای که کاربران / بازدید کنندگان در آن استاندارد هستند و قبلاً شناخته شده اند ، مانند دفاتر شرکتی ، مدارس و دانشگاه ها ، می توانند به جای اینکه از مردم بخواهند دکمه ها را لمس کنند ، یا تلاش برای یافتن پیدا کنند ، می تواند برای برنامه های کنترل دسترسی بسیار مفید باشد. کارت شناسایی آنها برای اسکن ایجاد صف. به طور کلی ، به نظر می رسد چشم انداز تجربه بدون تماس امکان پذیر است و در حالی که شرکت ها برای دستیابی به این هدف تلاش می کنند ، می توانند از مزایای اضافی مانند کاهش هزینه ، بهره وری انرژی ، بینش داده ها و خدمات بهتر استفاده کنند.

 

نتیجه


به طور خلاصه ، اینترنت اشیاء دیگر فناوری آینده نیست و در واقع می تواند به سازمان ها کمک کند تا امروز به تجارت کامل خود قوی تر از گذشته بازگردند. برنامه های فعال شده توسط IoT و AI می توانند به شرکتها و شهرها کمک کنند تا فرایندها را به صورت خودکار انجام دهند ، دارایی ها را از خانه ردیابی و مدیریت کنند و تجربه کاربر بدون تماس ایجاد کنند. برای نتایج و بینش حتی بهتر ، می توانید بعداً آن را با فناوری های دیگر مانند دوقلوهای دیجیتال ، AR ، VR و هواپیماهای بدون سرنشین ترکیب کنید. علاوه بر راه حل های بهداشتی و ایمنی Covid-19 ، IoT می تواند فروش ، راندمان هزینه و پایداری را نیز بهبود بخشد. ما در حال حاضر شاهد شتاب در پروژه های تحول دیجیتال به دلیل covid-19 هستیم زیرا شرکت ها سعی می کنند با شرایط همه گیر سازگار شوند. IoT همراه با AI عامل اصلی این تحول دیجیتال هستند. می دانیم که سفر تحول دیجیتالی کار آسانی نیست ، اما لازم است تا آن را شروع و فرصت ها را بدست آوریم. نکته پایانی که باید بخاطر بسپارید این است که راه حلهای IoT و AI فوق فقط در طول همه گیری ، بلکه فراتر از آن نیز مفید نیستند.
 
مقالات مرتبط :
                   

                   ویژگی های خانه های هوشمند

                    چرا خانه هوشمند

                                  پروتکل های اتوماسیون خانگی خانه هوشمند